S kávovou sedlinou do záchodové mísy: Čistí, provoní a pohltí všechny pachy

Kávová sedlina je čistě přírodní prostředek, který dá použít jako hnojivo, zkrášlující prostředek, nebo třeba k vyčištění a provonění toalety.

i Zdroj fotografie: Shanegenziuk / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Proč kupovat drahé prostředky, když se dá využít mnoha přírodních surovin, které působí stejně účinně, a jsou často výrazně levnější? V některých případech se jedná o zbytky, které by skončily v koši, jako například kávová sedlina. Její využití je velmi široké, od přírodního hnojiva, přes pleťový peeling a masku na vlasy, až třeba po využití na toaletě. Než kávovou sedlinu ale použijete, je třeba jí shromáždit větší množství a hlavně ji nechat pořádně proschnout, aby nezačala plesnivět. Rozložte ji v tenké vrstvě třeba na plech a nechte vysušit na sluníčku nebo v troubě.

Jak docílit voňavé a čisté toalety

Konzumujete-li kávu ve velkém množství, případně hostíte velké množství návštěv, jistě nebudete mít problém nashromáždit větší množství kávové sedliny. Základní vlastností kávy je příjemné aroma. Káva pohlcuje pachy, odmašťuje a působí proti plísním. Pro voňavou koupelnu a odstranění zápachu nasypte 2 lžičky kávové sedliny do vlažné vody, dobře promíchejte a obsah nalijte do záchodové mísy. Nechte působit několik minut a spláchněte. Zápach se stane minulostí.

Stejně tak je možné použít kávovou sedlinu i na vyčištění potrubí, poradí si s ucpaným odtokem, nebo neestetickými skvrnami na dně toaletní mísy. Na dno mísy nasypte přibližně 4 lžíce kávové sedliny. V hrnci zahřejte 3–4 litry vody a vlijte na kávovou sedlinu. Nechte působit několik hodin, v ideálním případě přes noc. Následně spláchněte, případně dočistěte kartáčem.

Využití kávové sedliny v domácí kosmetice

Káva je v první řadě bohatá na kofein, ale i na antioxidanty a vitamíny řady B. Připravte si doma masku na vlasy, kterou můžete aplikovat jednou týdně. Maska podporuje tvorbu růstu vlasů, zklidňuje pokožku hlavy a vlasy výborně odmastí. Smíchejte v misce 1 lžíci kávové sedliny s lžící medu, nebo přírodního sirupu (vhodný je například čekankový, nebo agávový) společně s lžící kvalitního rostlinného oleje. Aplikujte na vlasy a nechte působit asi 30 minut.

Přírodní maska z kávové sedliny iZdroj fotografie: Depositphotos

Udělejte si chvilku sami pro sebe a dopřejte relax i vaší pleti. Díky peelingu z kávové sedliny bude vaše pokožka jemná, hydratovaná, vyhlazená a dobře vyživená. Připravte si peeling smícháním kávové sedliny a oleje dle vašeho výběru. Můžete použít například kokosový, mandlový či olivový olej, med, bambucké máslo, či cokoli jiného, co vaší pleti vyhovuje. Smíchejte do vhodné konzistence a natřete na pleť. Nechte působit několik minut a jemně opláchněte vlažnou vodou.

Jak používáte kávovou sedlinu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články