Abyste si pojistili perfektní úrodu cibule, musíte ji nejenom správně uskladnit, ale také sklidit. Je to snadné.
Nejste si jistí tím, kdy sklízet cibuli, není to těžké – sama vám totiž vhodný čas prozradí. Jakmile začne její nať uvadat, žloutnout a zasychat, pak je ke sběru ten správný čas. Dalším indikátorem je slupka – musí být tmavá a pevná.
Kdy správně sklízet cibuli
Podle odrůdy je cibule připravená ke sklizni obvykle 70 až 80 dnů poté, co jste ji vysadili. 14 dní přes sběrem ji nezalévejte a vyhněte se také její sklizni za příliš vlhkého počasí. Obalila by se totiž bahnem a později byste ji vysušovali jen těžko. Samotnou cibuli pak nechte vždy vysušit buď přímo na záhonku (je-li sucho) na speciálních sítech nebo v dobře odvětrané místnosti. A pokud to jen trochu jde, ponechte jí nať – vydrží tak mnohem déle, jak píše web iReceptář.
Jak správně uskladnit cibuli
Abyste co nejlépe a nejdéle využili sklizeň cibule, je třeba ji podle webu TopRecepty správně uskladnit. Velmi často se používá prastará metoda zavěšování sklizené cibule do svazků. Tato jednoduchá, ale účinná technika může prodloužit její čerstvost až na šest měsíců, a zajistit vám tak stálý přísun této aromatické zeleniny po celý rok.
Proč zavěsit sklizenou cibuli
Když se cibule sklízí, obsahuje ve svých slupkách ještě vlhkost. Pokud není správně skladována, může tato vlhkost vést k předčasnému klíčení, růstu plísní nebo hnilobě, což v konečném důsledku zkracuje její trvanlivost. Tradiční způsoby skladování, jako je uchovávání cibule v síťových pytlích nebo koších, sice fungují dobře, ale nemusí být skutečně účinné pro opravdu dlouhodobé skladování.
Zavěšení sklizené cibule oproti tomu umožňuje lepší cirkulaci vzduchu a udržuje tak okolo vašich sklizených plodin suché prostředí, což jsou rozhodující faktory pro zachování její dlouhotrvající čerstvosti. A pokud potřebujete cibuli vyživit na poslední chvíli, vyzkoušejte dřevěný popel, jak už Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali dříve.