Kácení stromu na zahradě: Kdo udělá tuto chybu, na toho čeká tučná pokuta. Kdy je možné strom pokácet a komu o tom dát vědět?

Čas od času se stane, že stromy na ovocné zahradě doslouží. Naučte se ten čas rozpoznat a pokácet je správně bez rizika pokuty.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ne vždy jsou stromy na zahradě v takové kondici, jak bychom si představovali. Kdy je třeba je pokácet a jak to udělat, aby bylo vše provedeno správně? Je třeba dbát na typické znaky poškození stromu a pro pokácení zvolit ten správný čas.

Proč je třeba strom pokácet

Pokud si nejste jistí, zda již vašemu stromu takříkajíc zvoní umíráček, podívejte se na několik důležitých znaků. Pokácejte ho v případě, že je:

  • suchý,
  • nemocný,
  • má ve dřevě hluboké praskliny,
  • je silně napadený škůdci,
  • neplodí,
  • hnije
  • nebo je silně nakloněný na stranu.

Kdy je možné pokácet strom

Jestliže dřevina bezprostředně neohrožuje okolí, je nutné s jejím pokácením počkat na období vegetačního klidu. Také si zjistěte, zda nebudete potřebovat povolení nebo ohlášení. Volně je možné kácet pouze ty dřeviny, které spadají do těchto bodů vyhlášky (222/2014 Sb.).

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • a) pro dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí,
  • b) pro zapojené porosty dřevin, pokud celková plocha kácených zapojených porostů dřevin nepřesahuje 40 m2
  • c) pro dřeviny pěstované na pozemcích vedených v katastru nemovitostí ve způsobu využití jako plantáž dřevin,
  • d) pro ovocné dřeviny rostoucí na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň.

Období vegetačního klidu v ČR

U nás je vhodná doba pro kácení dřevin od začátku listopadu do konce března. Ve vyhlášce ji můžete najít pod označením „čas přirozeného útlumu fyziologických a ekologických funkcí dřeviny“. Doporučujeme se však řídit i tím, jaké venku panuje počasí. Kácení pučících stromů by mohlo být postiženo pokutou.

Pokud vaše dřeviny vyžadují povolení ke kácení, musíte o něj zažádat u obecního úřadu (§ 8 odst. 1 a § 76 odst. 1 zákona). Více se můžete dočíst v dokumentu nazvaném Vyhláška č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení. Všeobecně je vhodné zajít se na úřad poradit vždy, když si nejste čímkoliv na sto procent jistí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co ještě vědět

Pokud existuje riziko, že může být dřevina pro okolí nebezpečná, určitě nenechávejte její odstranění na poslední chvíli. V případě způsobení nějakých škod byste totiž za ně byli plně zodpovědní. Pokud si nejste jistí, co se pod tímto pojmem myslí, nahlédněte do ustanovení § 5 Vyhlášky č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení.

Platí také pravidlo, že akutně mohou být pokáceny i dřeviny, pro jejichž likvidaci je jinak potřeba volení (viz seznam výjimek výše). Ovšem pokud vše do 15 dnů oznámíte orgánu ochrany přírody i s patřičným zdůvodněním, pokutě se vyhnete. O této problematice hovoří konkrétně ustanovení v § 8 odst. 4 Zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny).

Naučte se, jak na správně provedený řez starých ovocných stromů se vším všudy

Jaký máte názor na českou legislativu týkající se kácení dřevin?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články