Zalévat rostliny ráno nebo večer? Častá otázka, na kterou je důležité znát odpověď. Správné zalévání je klíčové, poradí s ním ostřílení zahradníci

Volba správného času pro zalévání rostlin je velmi důležitá. A liší se podle toho, v jakém ročním období chcete tento úkon provést.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rostliny na zahradě se bez vašich častých zásahů zkrátka a dobře neobejdou. A chybět ji samozřejmě nesmí ani zálivka. Pokud by se to stalo, byl by to velký problém. Důležité je zvolit správnou frekvenci, ovšem také vybrat vhodný čas. A jak postupovat?

Vhodný čas na zálivku se liší

Obvykle se domníváme, že je nejlepší rostliny zalévat večer, aby se minimalizoval odpar vody. Tímto způsobem je možné ušetřit mnoho vody, která by se přes den jen bez účelu vypařila. Zpravidla se tedy tato zálivka používá především létě. Ovšem i u ní existují výjimky. Pokud totiž vaše zahrada trpí útoky slimáků, jen byste jejich aktivitu večerní zálivkou podpořili. Milují totiž vlhko a stahují se za ním.

V takovém případě je rozhodně lepší zalévání ráno, i když při něm spotřebujete o něco více vody. Ovšem během jara, léta nebo dokonce zimy (zejména dřeviny je doporučeno v bezmrazých dnech občas zalít) večerní zálivka vhodná není. A to jednoduše proto, že teploty na sklonku dne a během noci jsou nízké a čerstvě zalitou rostlinu by mohly poškodit. Mnohem lepší je tedy zalévání večer.

Další důležitá pravidla zálivky

Je sice pravdou, že většina rostlin vyžaduje rovnoměrnou vlhkost, ale ani tak byste je neměli příliš rozmazlovat. Mírný nedostatek vody před zálivkou totiž stimuluje růst kořenů, které směřují do hloubky. Rostliny tak budou lépe chráněné během možného období nedostatku závlahy (například když odjedete na dovolenou). Květinové záhony se také zpravidla zalévají jinak než ty zeleninové. Obvykle jim stačí jedna nebo dvě zálivky týdně.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vždy je lepší je zalévat méně často, ale vydatně, než často a s malým množstvím vody. A myslete také na to, že listy rostlin musí být udržovány v suchu, mokré jsou totiž náchylné k chorobám. Pokud necháte listy mokré přes noc, mohou se na nich vytvořit hnědé skvrny. Ovšem dopadá-li sluneční světlo na mokré listy, mohou se na nich vytvořit drobné popáleniny (efekt „lupy“ na kapkách vody). Ranní zalévání tak musí být také opatrné.

Jak správně zalévat zahradu

Správně je zálivka provedena tehdy, když se voda v dostatečném objemu dostane ke kořenům. Příliš malý objem zalévání obvykle vede k tomu, že je zvlhčena pouze horní vrstva půdy, takže se většina vody brzy bez užitku vypaří. A dejte pozor také na to, jak svou zahradu zaléváte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Neustálé zalévání na stejném místě vede k růstu kořenů na jedné straně a tím samozřejmě také k získávání menšího množství živin z půdy. Zavlažujte tedy vždy pečlivě všechnu zeminu kolem rostliny a vodu rozprostřete po celé zavlažované ploše.

Pozor na možné přelévání

A vyhněte se také přemokření záhonů. Nadměrná vlhkost totiž brání přístupu vzduchu ke kořenům. Ty pak zůstávají bez kyslíku a postupně zahnívají a hynou. A zaměřte se také na vlastnosti půdy – ta jílovitá dokáže vodu zadržovat často až příliš, protože nezapomeňte pod záhony vytvořit dobrou drenáž.

Jaké jsou vaše tipy na celoroční zálivku zahrady?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články