Čas přilít k rybízu horkou vodu: Sbohem všem zazimovaným škůdcům a choroboplodným zárodkům

Pěstování rybízu je opravdu snadné, nesmíte ovšem zanedbat některé kroky. Zvláště jarní skluz v péči se těžce dohání.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rybíz také známý pod latinským jménem Ribes, je rod rostlin z čeledi meruzalkovité (Grossulariaceae). Často se používá jako přírodní bariéra v krajinářském designu a samozřejmě i jako zdroj lahodného ovoce pro lidskou spotřebu. Bobule rybízu jsou malé, sladké a červené, černé nebo bílé. Často se používají v zákuscích, džemech a šťávách. Tyto rostliny se vyskytují převážně v severní polokouli, včetně Evropy, Asie a Severní Ameriky a v našich podmínkách se jim tedy skvěle daří. Přesto občas potřebují šikovnou vzpruhu.

Proč ošetřit větve rybízu horkou vodou

Pečlivé ošetření rybízu horkou vodou na jaře může pomoci zlepšit kvalitu a výnos toho ovocného keře. A to jednoduše tím, že zlikviduje všechny nežádoucí škůdce. Pro začátek zkontrolujte, zda je rostlina v dobrém stavu, bez jakýchkoliv známek choroby nebo škůdců. Pokud by tomu tak nebylo, museli byste přikročit k jiné adekvátní metodě ošetření – horká voda by totiž nestačila.

Připravte si nádobu s horkou vodou (asi 50 až 60°C) a přelijte ji do konvičky. Následně rybíz celý pokropte. Dávka musí být dost velká na to, aby kropení rybízu trvalo několik sekund. Jedině tak dokáže zničit všechny choroboplodné zárodky, zazimované škůdce apod. Funguje to však jen v případě, že rybíz nezačal rašit (nejvhodnější čas pro aplikaci je tedy asi v polovině března). Již narašené větve by naopak tento postup mohl poškodit.

Jak na jaře pečovat o rybíz

Dále je vhodné z keře odstranit již mrtvé nebo poškozené části a stimulovat tak růst nových výhonků. A důležitá je i správná výživa. Na jaře by měl být rybíz hnojen hnojivem, které obsahuje dostatek dusíku, fosforu a dalších živin, které potřebuje pro růst a tvorbu plodů. Tyto živiny mohou být dodány organickými hnojivy (jako je kompost) nebo těmi syntetickými.

Kdy ošetřit rybíz teplou vodou iZdroj fotografie: Depositphotos

Doporučuje se použít hnojivo s poměrem N-P-K (dusík-fosfor-draslík) ve výši 10-10-10 nebo 12-12-12. Je důležité dodržet doporučené dávkování a aplikační frekvenci, aby nedošlo k přehnojení, což by mohlo rybíz poškodit. Vždy se proto řiďte pokyny na obalu hnojiva a v případně se neváhejte poradit s odborníkem na zahradničení.

Důležité je i mulčování

Kvůli působení zimy bude na jaře rovněž vhodné okolí této dřeviny opět kvalitně zamulčovat. Mulčováním se udržuje vlhkost půdy a reguluje její teplota. Pro tento účel se proto nejlépe hodí kompost, tráva nebo sláma. Tyto materiály zamezí vysychání půdy a zároveň zabrání rozvoji plevelů. Je však důležité dbát na to, aby mulč byl rovnoměrně rozložen a nebyl nikde příliš hutný.

To je důležité pro to, aby neblokoval světlo a neomezoval tak růst rostlin. Obecně se doporučuje ovocné keře mulčovat vrstvou vysokou 5 až 7 cm. Pokud chcete rybíz zároveň i pohnojit, pak okolo něj nejdříve rozházejte kompost, a ten poté zakryjte vrstvou slámy.

Jaké jsou vaše tipy pro jarní péči o rybíz?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články