Když kořeny orchideje lezou z květináče: Může za to vysoká teplota vzduchu

Kořeny mohou začít růst z květináče z různých důvodů, u orchidejí za to však nejčastěji může vysoká teplota a špatná péče.

i Zdroj fotografie: Tangopaso / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když kořeny orchideje vylézají z květináče, není ve hře jen estetika – rostlina k vám totiž doslova mluví a sděluje vám, co při jejím pěstování děláte špatně. Na vině tohoto jevu totiž bývají často příliš vysoké teploty vzduchu, a to zejména v zimních měsících, kdy se pokojovky musí potýkat se zapnutým topením (a suchým vzduchem, který s ním jde obvykle ruku v ruce).

Příčiny výskytu vzdušných kořenů u orchidejí

Vzdušné kořeny mohou u orchidejí vznikat v důsledku několika faktorů. Nejproblematičtější jsou v tomhle ohledu podle webu DIY Garden vysoké teploty vzduchu a nízká vlhkost. V teplém prostředí substrát rychle vysychá, což vede kořeny k hledání vlhkosti mimo květináč. Ovšem i nadměrná vlhkost může vést ke vzniku vzdušných kořenů, protože způsobuje jejich hnilobu a snižuje množství vzduchu, které se ke kořenům dostává. „Rostlina se tak vlastně jejich prostřednictvím snaží získat přístup ke kyslíku a světlu,“ vysvětluje zahradnice Anna B. z Přelouče.

Co si s nimi počít

Pokud se u vaší orchideje objevily četné vzdušné kořeny, zvažte její přesazení do nového květináče, (měl by být asi o 3 až 4 cm větší, než je ten stávající, jak mi poradila prodavačka v květinářství). Rostlina tak získá více prostoru k růstu a kořeny budou mít přístup k potřebným živinám a vláze.

Orchideje mají kořeny, které jsou přizpůsobeny pro vzdušný růst a jsou schopny růst i za normálních teplotních podmínek. iZdroj fotografie: Depositphotos
Orchideje mají kořeny, které jsou přizpůsobeny pro vzdušný růst a jsou schopny růst i za normálních teplotních podmínek

Identifikace zdravých kořenů

Zdravé vzdušné kořeny jsou známkou prosperující orchideje. Obvykle se za normální považuje 3 až 5 živých a zdravých vzdušných kořenů. Tyto kořeny jsou zelené nebo světle zelené, šťavnaté a pevné, jak uvádí web iReceptář. Naproti tomu nezdravé kořeny jsou šedé nebo hnědé, měkké, slizké a vrásčité, což často svědčí o jejich nedostatečné hydrataci nebo dokonce nemoci.

Péče o vzdušné kořeny

Pokud se vaše orchidej s takto přerostlými kořeny potýká, pak byste pro začátek měli změnit především způsob zavlažování. Jednoduše ji místo klasické zálivky ponořte na několik minut do vody, čímž zajistíte, že kořeny nepřemokříte ani nešokujete nárazovým přísunem příliš velkého množství vody (dalším tipům pro správnou zálivku orchidejí se Chalupáři-Zahrádkáři věnovali v tomto samostatném článku).

  • Pro obnovu kořenů použijte standardní hnojivo zakoupené v obchodě a ošetřete je jako bonus ještě kyselinou jantarovou (1 tableta na litr vody).
  • Substrát vyměňujte každé dva až tři roky, abyste zachovali zdravé prostředí.
  • A pokud ji chcete přimět ke kvetení, vsaďte na mléko – redaktorka Chalupářů-Zahrádkářů Marcela Libušná si ho nemůže vynachválit.
Kořeny orchideje iZdroj fotografie: Uživatel Nefronus / Creative Commons / CC BY-SA
Kořeny orchideje vám napoví, zda je již ten správný čas na zálivku

Manipulace s přebytečnými kořeny

Sterilními zahradnickými nůžkami v případě potřeby opatrně odstřihněte ty nahnilé nebo zaschlé. Řez ošetřete aktivním uhlím, roztokem manganistanu draselného nebo jódem, abyste zabránili infekci. Po odříznutí nechte orchidej 4 až 5 dní bez zálivky.

Vše o vzdušných kořenech orchidejí (obsahuje titulky)

Jaké jsou vaše oblíbené triky při péči o orchideje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články