Když kořeny orchideje trčí z květináče: Na vině je málo světla a velká vlhkost

Ne vždy vypadají pokojové orchideje tak krásně, jak od nich očekáváme. S nevzhlednými kořeny si však lze snadno poradit.

Když kořeny orchideje trčí z květináče: Na vině je málo světla a vlhkost i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kořeny trčící z květináče nevypadají u orchideje bohužel vůbec dobře. Tento jev ovšem zdaleka není jen pouhou zvláštností, ale signalizuje vám specifické potřeby těchto okouzlujících rostlin. Co si s nimi tedy počít?

Kořeny orchidejí: Záchranné lano ve vzduchu

Běžně pěstované pokojové orchideje Phalaenopsis patří do čeledi epifytů, kterým se v jejich přirozeném prostředí nedaří v půdě, ale na jiných konstrukcích, především na stromech, jak informuje web iReceptář. Díky tomuto umístění hrají jejich kořeny klíčovou roli nejen při ukotvení, ale také při příjmu vlhkosti a živin přímo ze vzduchu. Viditelná část kořene orchideje obklopuje štíhlé jádro, chráněné houbovitou vrstvou, která zadržuje vodu (a zajišťuje její následné postupné vstřebávání) – více o tom psali Chalupář-Zahrádkář zde.

Zastřihovat či nezastřihovat

Prvním krokem při řešení tohoto problému by měla být důkladná prohlídka. „Zdravé kořeny se pyšní zduřelým vzhledem s odstíny od bílé po světle zelenou. Jsou chloubou vaší orchideje a měly by zůstat tak, jak jsou. Zkracování těchto životně důležitých orgánů může rostlině nejen uškodit, ale také otevřít bránu pro infekce,“ radí květinářka Jitka N. z Polomi.

9 dosud neznámých triků zkušeného pěstitele orchidejí. Všechny orchideje doslova donutí růst a kvést

Naopak kořeny, které se jsou scvrklé, žluté, hnědé nebo bez života je vždy nutné zastřihnout. Nezapomeňte, že klíčová je zde sterilizace; zajistěte, aby nůžky byly dezinfikovány třeba alkoholem, aby se zabránilo šíření chorob do otevřených ran. Pokud má orchidej takto nevzhledných kořenů více, pak jde nejspíše o signál toho, že ji nepěstujete na úplně optimálním místě. Nejspíše jí chybí světlo a vlhkost.

Jak přesadit orchidej

Na čase je tedy rozhodně přesazení. Jak na to? Zvolte průhledný plastový květináč. Mně se osvědčil ten o jednu až dvě velikosti větší. To proto, abyste rostlině poskytli velkorysý prostor pro růst a zároveň ji příliš nezatěžovali, jak doporučuje i web AkčníČeny. Vybraný substrát předem přes noc namočte, abyste zajistili jeho dostatečnou vlhkost.

Jak pečovat o orchidej iZdroj fotografie: Unsplash
Aby se vašim pokojovým orchidejím vždy dařilo co nejlépe, musíte si pohlídat několik faktorů. Jedním z nich je rozhodně vlhkost

Nový květináč a zahradnické nářadí dezinfikujte v roztoku bělidla (60 ml bělidla ve 2 litrech vody) po dobu alespoň 15 minut a následně důkladně opláchněte. Nakonec svou rostlinu důkladně zalijte a postavte ji na vhodné místo.

Jak se o své pokojové orchideje staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články