Když rajčata kvetou, přichází čas na zálivku z droždí

Jakmile rajčata začnou kvést, znamená to, že potřebují opravdu značný přísun živin. Zajistit jim ho může obyčejné droždí.

Když rajčata kvetou, pomůže jim k plodnosti obyčejné droždí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata jsou jedním z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších druhů zeleniny na celém světě. Díky svým šťavnatým, aromatickým plodům jsou základní ingrediencí nesčetných receptů. Pro dosažení bohaté úrody je však nezbytná správná péče a výživa. Jednou z klíčových fází růstového cyklu rajčat, která vyžaduje zvláštní pozornost, je období květu. V tomto období potřebují mnoho živin, které podporují vývoj a tvorbu zdravých a bohatých plodů.

Zálivka z droždí pomůže

Pro hnojení rajčat v období květu existují různé možnosti. K dodání potřebných živin lze použít minerální i organická hnojiva. Je důležité si uvědomit, že v této fázi je třeba se vyvarovat nadměrného používání hnojiv na bázi dusíku. Dusík sice podporuje rychlý růst, ale může vést k nadměrnému rozvoji olistění na úkor produkce plodů.

Zkušení zahrádkáři často dávají přednost přirozenějšímu přístupu – zálivce kvasnicemi. K přípravě kvasnicové zálivky budete potřebovat 100 g čerstvých kvasnic, které je třeba rozpustit v 1 litru teplé vody. Vzniklý roztok pak můžete nalít do kbelíku s vodou. Tato směs vystačí na hnojení přibližně 15 rostlin rajčat.

Stará lidová taktika pro růst a produktivitu rajčat iZdroj fotografie: Depositphotos

Hodí se i dřevěný popel

Další roztok bohatý na živiny pro rajčata lze připravit pomocí dřevěného popela. Pro přípravu tohoto hnojiva rozpusťte 1 polévkovou lžíci dřevěného popela v 10 litrech vody a dobře promíchejte. Tento roztok by se měl aplikovat ke každé rostlině v množství 0,5 litru každých 7 dní.

A vsadit můžete i na roztok na bázi jódu, který podporuje bohatou a chutnou úrodu rajčat. Tento roztok připravíte smícháním 10 kapek jódu s 10 litry vody. Jódový roztok by se měl používat výhradně jako zálivka – k postřiku se nehodí. Proti plísním vám může pomoci také mléko.

Desítky kilogramů chutných rajčat: Pomůže vám tableta Aspirinu iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč sázet na přírodní řešení

Tato přírodní hnojiva poskytují rajčatům základní živiny, ovšem nabízejí jim i další výhody. Například zálivka s kvasnicemi obsahuje prospěšné mikroorganismy, které mohou zvýšit úrodnost půdy a podpořit růst prospěšných bakterií a hub. Dřevěný popel poskytuje draslík a stopové minerály, které přispívají k celkovému zdraví rostlin a vývoji plodů. Jód je zase známý svými protiplísňovými vlastnostmi, které mohou pomoci chránit rostliny rajčat před běžnými houbovými chorobami. Je tedy vhodné všechny tyto prostředky střídat.

Mějte ovšem na paměti, že při aplikaci jakéhokoli hnojiva je důležité pečlivě dodržovat návod a vyvarovat se jeho nadměrného používání. Správné dávkování a načasování jsou zásadní. Jedině tak můžete účinně zabránit nerovnováze živin a možnému poškození rostlin. Zálivku také vždy aplikujte ráno nebo večer – nikoli během dne. Svá rajčata byste totiž mohli nechtěně poškodit. Navíc během horkého počasí bývá jejich metabolismus utlumený, takže si nedokážou ze zálivky vzít tolik živin, kolik by bylo potřeba.

Jak se o svá rajčata staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články