Když sazenice rajčat žloutnou: Pravděpodobně jde o nedostatek světla

Pokud sazenice vašich rajčat nevypadají právě nejzdravěji, měli byste rychle zasáhnout. Jinak hrozí, že o své rostlinky přijdete.

Když sazenice rajčat žloutnou: Nejspíše jde o nedostatek světla i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve světě zahradničení je jen málo pohledů, které mi tak rvou srdce, jako když se křehké výhonky sazenic rajčat zbarví do nezdravě žlutého odstínu. Ke změně barvy mladých rostlinek může vést několik faktorů, ale často se přehlíží zejména jeden z nich: křehká rovnováha světla.

Světlo, které znamená život

Sazenice rajčat potřebují ke svému růstu dostatek světla, které pohání proces fotosyntézy a podporuje silný a zdravý růst, jak informuje web iReceptář. Nedostatek světla vede k vytáhnutým rostlinám, slabým stonkům a obávanému žloutnutí listů. Řešení se zdá být jednoduché: zajistit více světla. Klíčová je však jeho kvalita a množství.

Příliš mnoho slunečního záření totiž může křehké sazenice poškodit a zanechat na nich spálené, žluté listy, které nakonec uschnou a odumřou. „Rozhodně své rostlinky chraňte před ostrým přímým poledním sluncem. Já před ně dávám záclonu,“ radí náš čtenář Ivan V. z Heřmanic, který už do redakce Chalupářů-Zahrádkářů poslal například návod na hnojení sazenic medem.

Celý život krmím rajčata tímto roztokem. Plodí až do podzimu, jsou šťavnatá, chutná a nikdy ničím neonemocněla

Problémy s vodou a tajemství půdy

Další častou příčinou žloutnutí je nesprávné zalévání. Sazenice rajčat podle stránek HomeInCube preferují stálou vlhkost; příliš mnoho vody může kořeny udusit, zatímco příliš málo může zase rostlinu stresovat. Zásadní roli hraje také pH půdy. Ideální je to mírně kyselé s pH v rozmezí 6,2 až 6,8, protože umožňuje optimální příjem živin.

Základem vitality je výživa

A problémem může být i nedostatek živin. Pomoci vám může začlenění dobře vyzrálého kompostu nebo různých přírodních hnojiv, jako je například kopřiva. Chalupáři-Zahrádkáři také nedají dopustit na docela obyčejný jód.

Pokud jim začínají žloutnout listy, je třeba rázně zakročit. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud jim začínají žloutnout listy, je třeba rázně zakročit

Fusariové a verticiliové vadnutí

Tyto choroby způsobují žloutnutí a vadnutí zdola nahoru a často nejprve postihují jednu stranu rostliny. Chemický lék sice neexistuje, ale včasná identifikace a odstranění napadených rostlin může zabránit šíření těchto patogenů – proto ji rozhodně doporučujeme spíš než nákup prostředků z obchodu. Nezapomeňte také na to, že napadené rostliny by se nikdy neměly kompostovat, protože se tak houby mohou rozšířit po celé zahradě.

Jak na pěstování rajčat od semínka

Čím ošetřujete sazenice rajčat vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články