Když sýkorka ťuká na okno: Podle pověr jde o varování před špatnými událostmi

Někteří lidé věří, že sýkorky mají schopnost vnímat nadpřirozené události nebo jednoduše prorokovat zlé zprávy.

Když sýkorka ťuká na okno: Podle pověr jde o varování i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ve starověku lidé často věřili, že ptáci mohou předpovídat budoucí události. Tato víra vedla k různým pověrám, které se týkaly ptáků a jejich chování. Určitě si vybavujete věštění z ptačích vnitřností – tak populární v některých filmech. Ale když pták, například sýkora koňadra, zaklepe na okno, je to v lidových pověrách také často považováno za významné znamení.

Pozitivní znamení převažují

Sýkory jsou považovány za rodinné ptáky a jejich výskyt v blízkosti domu je někdy podle webu UkuytDom vykládán jako dobré znamení. Podle některých názorů může zaklepání sýkorky na okno signalizovat zlepšení rodinných vztahů nebo finanční situace, nebo dokonce naznačovat nadcházející přírůstek do rodiny. Pozorně se podívejte na to, jak se sýkorka chová – pokud ihned neodletí nebo po parapetu ještě dokonce radostně poskakuje, pak je ve hře velmi pravděpodobně právě tato interpretace.

Aktivita pro dospělé i děti: Domácí krmítka potěší v zimě všechny ptáky, dají se vyrobit i z kartonu od mléka nebo vajec

Negativní znamení záleží na chování

Existují však i negativní výklady. Okna jsou někdy považována za portály mezi světem živých a mrtvých. Pták klepající na okno může být interpretován jako předzvěst nemoci nebo neštěstí v rodině – a to především ve chvíli, kdy se upřeně dívá do místnosti (tedy alespoň podle tvrzení z webu TrashPlanetDiy). Tradičně jsou ovšem se špatnými znameními spojováni spíše jiní ptáci, například vrány nebo kukačky (Chalupáři-Zahrádkáři například v minulosti psali o tom, co pro domácnost znamená přílet straky).

Když sýkorka ťuká na okno, podle pověr to může být chápáno jako jednoznačné varování před špatnými událostmi. iZdroj fotografie: Pixabay
Když sýkorka ťuká na okno, podle pověr to může být chápáno jako jednoznačné varování před špatnými událostmi.

Charakteristické znaky sýkorek

Sýkory jsou malí, aktivní a zvědaví ptáci a často je proto lze vidět, jak poletují v okolí lidských stavení a hledají potravu. Jsou to především hmyzožravci, ale živí se také semeny a ořechy, takže pokud je chcete nalákat na krmítko, dopřejte jim právě ty. Já mám vypozorováno, že rády ozobávají i lojové koule. Ty však doporučuji vždy vkládat do speciálního krmítka – pokud je necháte v síťce, ve které jste je koupili, mohou si ptáci vážně ublížit. Někdy jim totiž může v tom tenkém silonu uvíznout noha, kterou si poté při vyprošťování poraní.

Krmení ptáků – kdy, jak a čím správně krmit

Na jaké pověry v souvislosti s ptáky nedáte dopustit vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články