Když topení moc netopí: Na vině může být vzduch, je potřeba odvzdušnění

Většina topných systémů má odvzdušňovací ventily na radiátorech nebo na vrchních částech potrubí. Stačí je jen správně použít.

Když topení moc netopí: Na vině může být špatné odvzdušnění i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ne vždy dodává radiátor do vaší domácnosti takové množství tepla, jaké byste si přáli. Často může být na vině vzduch uvězněný v systému, který vede k nedostatečné distribuci tepla. V úvahu je však třeba vzít i další faktory, jako je nízký tlak nebo ucpání způsobené usazeninami. Ne vždy totiž pomůže jen odvzdušnění.

Uvězněný vzduch v radiátorech

V radiátorech se může hromadit vzduch a bránit průtoku teplé vody, což vede ke snížení účinnosti vytápění. Tento problém se vyskytuje zejména v soustavách, kde se voda neustále ohřívá a ochlazuje. V takovém případě je třeba provést odvzdušnění. „To lze provést otevřením odvzdušňovacího ventilu, který se obvykle nachází v horní části radiátoru, a uvolnit tak zachycený vzduch,“ radí pan Petr N. z Libišan.

Rozpoznat, kdy je třeba radiátor odvzdušnit, je podle webu Dům&Zahrada opravdu jednoduché. Mezi příznaky patří menší vyzařování tepla, chrčivé nebo bublající zvuky či nerovnoměrné zahřívání po celé ploše. To všechno jsou známky přítomnosti vzduchových bublin, které brání proudění horké vody v radiátoru.

Aby radiátor lépe topil: Občas stačí na něm nenechávat přebytečné věci

Vyčištění ucpaných radiátorů

Radiátory se mohou časem ucpat nečistotami, například vodním kamenem nebo rzí, což brání správnému průtoku vody a distribuci tepla. U odborníků je možné poptat různé metody čištění radiátorů, včetně mechanického, chemického nebo hydrodynamického proplachování – do žádné z nich byste se však nikdy neměli pouštět sami. Mohli byste si totiž radiátor poškodit.

Aby vám bylo doma stále teplo, musíte se správně postarat o svoje topení – pokud to neuděláte, nemusí během zimy fungovat iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vám bylo doma stále teplo, musíte se správně postarat o svoje topení – pokud to neuděláte, nemusí během zimy fungovat

Řešení problémů s instalací

Někdy může problém pramenit z instalačních chyb, například z obráceného vedení přívodu a odvodu vody, jak upozorňuje web ProŽeny. To lze zjistit podle rozdílu teplot. Přívodní potrubí by mělo být teplejší než zpětné. Pokud je obrácené, může to způsobit neefektivní vytápění, jak mi kdysi vysvětloval jeden technik, který musel v mém pronajatém bytě právě tenhle velmi nepříjemný problém řešit. Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti upozorňovali i na nutnost správného vytápění v noci nebo na osvěžení domova prostřednictvím bobkového listu.

Jak uvolnit ventil topení, když vaše topení netopí

Jaké triky používáte pro zlepšení vytápění vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články