Aby radiátor lépe topil: Občas stačí na něm nenechávat přebytečné věci

Ani topení rozpálené do ruda nezaručí, se vám doma bude příjemně teplo – pokud je to i váš problém, podívejte se, zda někde neděláte chybu.

i Zdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dosažení optimálního vytápění vašeho domu nemusí nutně vyžadovat technické znalosti nebo nákup nového kotle. Zvýšení účinnosti topných systémů v domácnosti lze dosáhnout praktickými a jednoduchými metodami, které zvládne úplně každý.

Vyčistěte radiátory a jejich okolí

Jednou z nejjednodušších, ale často přehlížených strategií pro zlepšení účinnosti radiátorů, je odstranění všech předmětů na nich nebo v jejich blízkosti, které brání správné distribuci tepla. Cokoliv, co je umístěno na radiátorech nebo pod nimi totiž brání proudění teplého vzduchu směrem nahoru, což snižuje jejich účinnost. Kromě toho může nahromaděný prach blokovat žebra a snižovat tak jejich topný výkon. Já obvykle radiátor čistím štětkou na lahve obalenou utěrkou z mikrovlákna. Mám hotovo za chviličku.

Odvzdušnění radiátorů jako nezbytnost

Udržování vyváženého topného systému je pro jeho správnou funkčnost také zásadní, jak informuje web ČeskýKutil. Studená místa na radiátorech signalizují vzduch v systému, který snižuje účinnost vytápění. Pro řešení tohoto problému je proto nezbytné odvzdušnění radiátorů. Tento proces spočívá v uvolnění zachyceného vzduchu otevřením vzduchového ventilu, dokud z něj nezačne odtékat voda. V případě více pater je vždy třeba při odvzdušňování postupovat směrem od toho nejvyššího, jinak nebude postup účinný.

Jak zatopit v bytě bez neustálého nastavování topení: Pozor na průvan, teplo kradou i roztažené rolety

Zvažte pomocné ventilátory

Náš čtenář Petr K. z Hukvald se podělil o další tip: „Instalace malých ventilátorů pod nebo nad radiátory může velmi výrazně urychlit proces ohřívání. Tyto ventilátory pomáhají rychleji rozvádět vzduch po místnosti, čímž zvyšují celkovou účinnost vytápění a nainstalovat je zabere jen malou chviličku. Rozhodně je doporučuji.“ O dalších zajímavých technikách zvýšení účinnosti topení psali Chalupáři-Zahrádkáři zde. A připomněli i nutnost jeho správné obsluhy.

Pokud vás radiátor topí naplno, ale vy se ve svém domově stále necítíte pohodlně, měli abyste zrevidovat svůj přístup k péči o něj. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud vás radiátor topí naplno, ale vy se ve svém domově stále necítíte pohodlně, měli abyste zrevidovat svůj přístup k péči o něj

Nastavení termostatické hlavice

Pokud máte doma termostatické radiátorové ventily spojené s pokojovým termostatem, zajistěte, aby tyto ventily zůstaly zcela otevřené, radí web TZB-info. Požadovanou teplotu v místnosti nastavujte spíše pomocí pokojového termostatu než zavíráním radiátorových ventilů, protože tím zbytečně omezujete průtok vody a snižujete účinnost vytápění.

Jak se o zajištění tepla ve svém domě staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články