Koberec bude opět zářit jako nový, vyčistí ho prací prášek s čističem na nádobí

Ani na ty nejodolnější skvrny na koberci si nemusíte brát chemické pomocníky – s šikovnými triky zvládnete totéž i s běžným domácím vybavením.

Přírodní čistič koberce a čalounění z domácích ingrediencí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Péče o koberce a jejich údržba je v rozsáhlé škále údržby domů vědou i uměním. Tyto tkané zázraky, které tlumí naše kroky a dodávají teplo našim obytným prostorám, bohužel také často v té největší míře nesou břemeno každodenního života. Prach, chlupy domácích mazlíčků, drobky a občasné rozlití tekutin z nich dělají úložiště neviditelného, ale o to horšího nepořádku, jak podrobně popsal web Mall. Pomoci vám však může šikovné domácí řešení.

Prací prášek a čistič na nádobí

Příprava tohoto účinného čisticího roztoku začíná jednoduchým smícháním pracího prášku s čisticím prostředkem na nádobí. Tento odvar se po smíchání s teplou vodou promění v mocný elixír, který dokáže proniknout i do těch nejhustějších vláken vašeho koberce, kde účinně odstraní nečistoty a skvrny. Po vyschnutí pak vše stačí už jen vysát.

Čistění koberce svépomocí. Rychle schne a voní svěže

Dobrým pomocníkem je i mýdlo

Čistíte svůj koberec poměrně často, takže tak silnou péči zatím nepotřebuje? Pak ho zkuste jenom omladit. Jednoduchá metoda rychlého osvěžení koberce spočívá v rozpuštění trochy tekutého mýdla v 1 až 1,5 litru teplé vody. Tato směs se po jemném nanesení houbou a kartáčem vsákne do povrchu koberce a uvolní tak všechnu špínu a nečistoty. Suchý koberec opět stačí jen vysát.

Soda si poradí i se zápachem

Pro hlubší čištění rozmíchejte podle návodu z webu NášDům 100 g jedlé sody v 5 litrech teplé vody a rozprašte tento roztok po koberci. A proč je perfektní právě soda? Oživuje totiž vlákna a neutralizuje pachy.  Podle typu koberce lze zvolit suchou nebo i mokrou metodu, o nichž jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Ne vždy je třeba se při čištění koberců uchylovat  k těžké chemii – místo ho vám mnohdy stejnou službu udělají domácí pomocníci. iZdroj fotografie: Pixabay
Ne vždy je třeba se při čištění koberců uchylovat k těžké chemii – místo ho vám mnohdy stejnou službu udělají domácí pomocníci.

V případě odolnějších skvrn, například od červeného vína, vám pak může skvěle pomoci i hustá pasta z jedlé sody a vody nanesená přímo na skvrnu. Obvykle jí stačí půlhodinka působení (během níž zároveň zaschne). Mastnotu pak odstraní saponát a veškerou špínu zase hubice vysavače. A to jsem si vždy myslela, že je čištění koberců pracné a namáhavé. Ale tyhle triky mě přesvědčily o opaku a už to nikdy nebudu děla jinak A co vy?

Jedlá soda bikarbona – eko tipy a triky na použití v domácnosti

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro vyčištění opravdu špinavého koberce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články