Dopřejte svému koberci tu správnou očistnou kůru a dovolte mu „prokouknout.“ Skvěle se o to postará třeba ocet.
Čištění koberců se často může zdát jako náročný úkol, zejména pokud se jedná o odolné skvrny od jídla a jiných organických materiálů. Kombinace octa a jedlé sody však nabízí nejen účinné řešení pro odstranění téměř jakýchkoli skvrn, ale také ekologický a úsporný přístup, jak uvádí web ŽenaAktuálně
Příprava čisticího roztoku
Než začnete s čištěním, je nezbytné odstranit z koberce veškeré volné nečistoty a zbytky – a to nejlépe jeho důkladným vysátím. Jakmile tak učiníte, můžete si připravit čisticí směs.
- V misce smíchejte ¼ šálku bílého octa s ¼ šálku vody.
- Do směsi octa a vody přidejte hrst jedlé sody.
- Přelijte tento roztok do lahve s rozprašovačem, abyste jej mohli snadno použít.
Poté ho nastříkejte rovnoměrně na koberec a dbejte na to, abyste ho příliš nepřemokřili, protože přílišná vlhkost může vést k růstu plísní, jak varuje web Mall. Nechte vše působit na koberec přibližně 15 až 30 minut, aby se rozložila špína a skvrny. Ocet pomáhá rozpouštět zásadité skvrny, zatímco jedlá soda je skvělá pro neutralizaci zápachu.
Bez kartáče to nepůjde
Poté, co necháte roztok působit, použijte kartáč a směs jemně zapracujte do koberce. To pomáhá hloubkově odstranit nečistoty z vláken. Následně vezměte čistý hadřík nebo papírové utěrky, abyste z koberce odstranili přebytečnou vlhkost a máte hotovo. „Nezapomínejte jemně roztírat, nikoliv třít, protože třením můžete vlákna koberce poškodit,“ radí čtenářka Petra N. z Nové Paky. Jakmile vše uschne, máte hotovo.
Nakonec koberec znovu vyluxujte. To pomůže odstranit veškeré zbytky jedlé sody a vlákna koberce se opět zvednou a načechrají, takže bude vypadat svěže. A pokud koberci stále zůstala skvrna, která se odmítá pustit, doporučují v Chalupáři-Zahrádkáři v takovém případě sáhnout po saponátu. Každý roztok však vždy nejprve vyzkoušejte na malé, nenápadné oblasti koberce, abyste se ujistili, že nezpůsobí žádné zabarvení nebo poškození.