Koberec bude jako nový, s octem a sodou lze odstranit téměř každou skvrnu

Dopřejte svému koberci tu správnou očistnou kůru a dovolte mu „prokouknout.“ Skvěle se o to postará třeba ocet.

i Zdroj fotografie: Pharos / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Čištění koberců se často může zdát jako náročný úkol, zejména pokud se jedná o odolné skvrny od jídla a jiných organických materiálů. Kombinace octa a jedlé sody však nabízí nejen účinné řešení pro odstranění téměř jakýchkoli skvrn, ale také ekologický a úsporný přístup, jak uvádí web ŽenaAktuálně 

Příprava čisticího roztoku

Než začnete s čištěním, je nezbytné odstranit z koberce veškeré volné nečistoty a zbytky – a to nejlépe jeho důkladným vysátím. Jakmile tak učiníte, můžete si připravit čisticí směs.

  • V misce smíchejte ¼ šálku bílého octa s ¼ šálku vody.
  • Do směsi octa a vody přidejte hrst jedlé sody.
  • Přelijte tento roztok do lahve s rozprašovačem, abyste jej mohli snadno použít.

Poté ho nastříkejte rovnoměrně na koberec a dbejte na to, abyste ho příliš nepřemokřili, protože přílišná vlhkost může vést k růstu plísní, jak varuje web  Mall. Nechte vše působit na koberec přibližně 15 až 30 minut, aby se rozložila špína a skvrny. Ocet pomáhá rozpouštět zásadité skvrny, zatímco jedlá soda je skvělá pro neutralizaci zápachu.

Pomocí těchto geniálních metod bude váš koberec čistý vcukuletu. Jsou jednoduché, rychlé a bez námahy

Bez kartáče to nepůjde

Poté, co necháte roztok působit, použijte kartáč a směs jemně zapracujte do koberce. To pomáhá hloubkově odstranit nečistoty z vláken. Následně vezměte čistý hadřík nebo papírové utěrky, abyste z koberce odstranili přebytečnou vlhkost a máte hotovo. „Nezapomínejte jemně roztírat, nikoliv třít, protože třením můžete vlákna koberce poškodit,“ radí čtenářka Petra N. z Nové Paky. Jakmile vše uschne, máte hotovo.

Docela obyčejný saponát může být účinným prostředkem pro odstranění skvrn z koberce. Stačí jej smíchat s vodou a jemně potřít postiženou oblast. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby váš koberec vypadal zase jako nový, vezměte si k ruce čistič z octa. Pomůže vám téměř s jakýmkoliv znečištěním

Nakonec koberec znovu vyluxujte. To pomůže odstranit veškeré zbytky jedlé sody a vlákna koberce se opět zvednou a načechrají, takže bude vypadat svěže. A pokud koberci stále zůstala skvrna, která se odmítá pustit, doporučují v Chalupáři-Zahrádkáři v takovém případě sáhnout po saponátu. Každý roztok však vždy nejprve vyzkoušejte na malé, nenápadné oblasti koberce, abyste se ujistili, že nezpůsobí žádné zabarvení nebo poškození.

Jak řešíte odolné skvrny na koberci vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články