Mravenci nepatří mezi právě vítané hosty. I když jsou užiteční, dokážou nadělat paseku. Odežeňte je rychlým a efektivním způsobem.
Mravenci rozhodně na zahradě své místo mají – dokážou pomoci s likvidací nejrůznějšího hmyzu a postarají se i od odstraňování větších či menších mršin a rostlinného odpadu. Pokud se však usadí na místě, kde se s nimi příliš často potkávat nechcete (například v zeleninovém záhonu), pak je určitě třeba zasáhnout. Pomoci vám může kyselina boritá a banánové slupky.
Jak na nechtěná hnízda mravenců
Kombinací banánových slupek a kyseliny borité můžete vytvořit silnou návnadu, která účinně vyhubí mravence na všech místech, kde je prostě a jednoduše nechcete. A jak na to? Ve 100 ml horké vody rozpusťte 1 lžíci kyseliny borité a 2 lžíce cukru. Roztok míchejte, dokud se kyselina boritá a cukr úplně nerozpustí. Pokud už kyselinu boritou doma nemáte (volně koupit ji už totiž nelze), optejte se starších sousedů – zahradníků. V minulosti totiž byla velmi oblíbená
Poté do připraveného roztoku vložte malé kousky banánových slupek a nechte je ve směsi vylouhovat po dobu 24 hodin. Za tu dobu do sebe nasáknou maximum tekutiny. Takto upravené slupky od banánů rozložte po celé zahradě a zaměřte se zejména na oblasti poblíž mravenišť a stezek. Zbývající roztok lze nalít do uzávěrů od PET lahví a umístit do blízkosti mraveniště jako další návnadu.
Jak celý proces funguje
Účinky této metody se projeví téměř okamžitě a během několika dní zaznamenáte výrazné snížení aktivity mravenců ve své zahradě. Tato návnada je totiž účinná hned na dvou frontách. Cukr v návnadě mravence přitahuje, zatímco kyselina boritá na ně působí jako pomalu působící jed. Díky tomu si ji mravenci odnesou až do hnízda a to pomalu, ale jistě zlikvidují.
Na co si dát pozor
I když je použití kyseliny borité obecně všeobecně považováno za bezpečné, je nezbytné dbát určité opatrnosti. Udržujte proto návnadu mimo dosah dětí a domácích zvířat, aby nedošlo k náhodnému požití. Kromě toho je vhodné při manipulaci s ní nosit rukavice (prevence podráždění pokožky).
Prevence budoucích zamoření
Abyste minimalizovali pravděpodobnost budoucích potíží s mravenci, zvažte provedení následujících preventivních opatření: starejte se také o své keře a stromy – udržujte je zastřižené a vyhněte se vytváření různých zarostlých zákoutí. Tady se totiž mravencům opravdu líbí. Vsadit můžete i na bylinky, které mravence odpuzují. Jde například o tyto druhy:
- majoránka zahradní (Origanum majorana, syn. Majorana hortensis),
- máta (Mentha) jakéhokoliv druhu,
- chryzantémy (Chrysanthemum) alias listopadky,
- šalvěj rozmarýna (Salvia rosmarinus) alias rozmarýn,
- meduňka lékařská (Melissa officinalis),
- pelyněk (Artemisia),
- šalvěj (Salvia),
- oregano čili dobromysl (Origanum),
- levandule lékařská (Lavandula angustifolia),
- tymián alias mateřídoušku (Thymus).
Pomůže vám i postřik z cibule, který se hodí i na nevyužité záhony a to jako obnovující prostředek pro vylepšení půdy.