Kombinace banánových slupek a kyseliny borité odežene všechny mravence ze zahrady

Mravenci nepatří mezi právě vítané hosty. I když jsou užiteční, dokážou nadělat paseku. Odežeňte je rychlým a efektivním způsobem.

Banán a šikovná kyselina odežene všechny mravence ze zahrady i Zdroj fotografie: Canva
                   

Mravenci rozhodně na zahradě své místo mají – dokážou pomoci s likvidací nejrůznějšího hmyzu a postarají se i od odstraňování větších či menších mršin a rostlinného odpadu. Pokud se však usadí na místě, kde se s nimi příliš často potkávat nechcete (například v zeleninovém záhonu), pak je určitě třeba zasáhnout. Pomoci vám může kyselina boritá a banánové slupky.

Jak na nechtěná hnízda mravenců

Kombinací banánových slupek a kyseliny borité můžete vytvořit silnou návnadu, která účinně vyhubí mravence na všech místech, kde je prostě a jednoduše nechcete. A jak na to? Ve 100 ml horké vody rozpusťte 1 lžíci kyseliny borité a 2 lžíce cukru. Roztok míchejte, dokud se kyselina boritá a cukr úplně nerozpustí. Pokud už kyselinu boritou doma nemáte (volně koupit ji už totiž nelze), optejte se starších sousedů – zahradníků. V minulosti totiž byla velmi oblíbená

Poté do připraveného roztoku vložte malé kousky banánových slupek a nechte je ve směsi vylouhovat po dobu 24 hodin. Za tu dobu do sebe nasáknou maximum tekutiny. Takto upravené slupky od banánů rozložte po celé zahradě a zaměřte se zejména na oblasti poblíž mravenišť a stezek. Zbývající roztok lze nalít do uzávěrů od PET lahví a umístit do blízkosti mraveniště jako další návnadu.

Banán a šikovná kyselina odežene všechny mravence ze zahrady iZdroj fotografie: Pixabay

Jak celý proces funguje

Účinky této metody se projeví téměř okamžitě a během několika dní zaznamenáte výrazné snížení aktivity mravenců ve své zahradě. Tato návnada je totiž účinná hned na dvou frontách. Cukr v návnadě mravence přitahuje, zatímco kyselina boritá na ně působí jako pomalu působící jed. Díky tomu si ji mravenci odnesou až do hnízda a to pomalu, ale jistě zlikvidují.

Na co si dát pozor

I když je použití kyseliny borité obecně všeobecně považováno za bezpečné, je nezbytné dbát určité opatrnosti. Udržujte proto návnadu mimo dosah dětí a domácích zvířat, aby nedošlo k náhodnému požití. Kromě toho je vhodné při manipulaci s ní nosit rukavice (prevence podráždění pokožky).

Jak na mravence iZdroj fotografie: Depositphotos

Prevence budoucích zamoření

Abyste minimalizovali pravděpodobnost budoucích potíží s mravenci, zvažte provedení následujících preventivních opatření: starejte se také o své keře a stromy – udržujte je zastřižené a vyhněte se vytváření různých zarostlých zákoutí. Tady se totiž mravencům opravdu líbí. Vsadit můžete i na bylinky, které mravence odpuzují. Jde například o tyto druhy:

  • majoránka zahradní (Origanum majorana, syn. Majorana hortensis),
  • máta (Mentha) jakéhokoliv druhu,
  • chryzantémy (Chrysanthemum) alias listopadky,
  • šalvěj rozmarýna (Salvia rosmarinus) alias rozmarýn,
  • meduňka lékařská (Melissa officinalis),
  • pelyněk (Artemisia),
  • šalvěj (Salvia),
  • oregano čili dobromysl (Origanum),
  • levandule lékařská (Lavandula angustifolia),
  • tymián alias mateřídoušku (Thymus).

Pomůže vám i postřik z cibule, který se hodí i na nevyužité záhony a to jako obnovující prostředek pro vylepšení půdy.

Jak proti nežádoucím koloniím mravenců bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články