Kondicionér jako tajné hnojivo zkušených zahradníků: Rostliny hydratuje, zamezí vysoušení a chrání před usazováním prachu

I docela obyčejný přípravek z koupelny vám může pomoci v péči o vaše pokojové rostliny. Ochrání je totiž před vážnými problémy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Péče o pokojové rostliny je mnohdy poměrně náročná. Jsou totiž odkázané jen a jen na vás – neumí si opatřit vodu nebo živiny z okolního prostředí, jako je tomu u jejich protějšků na zahradě. A s příchodem topné sezóny se tato potřeba stane ještě markantnější. A jak si tedy pomoci?

Kondicionér se postará o hydrataci

Věřte nebo ne – může vám pomoci levný pomocník z koupelny. Ano, máme na mysli ten úplně nejobyčejnější kondicionér. Při péči o vlasy v zásadě zastává dva posty: stará se o hydrataci a zlepšuje jejich rozčesatelnost. A právě hydratace je tím, co může nabídnout i vašim rostlinám. Jeho použití je navíc docela jednoduché.

Stačí vzít kapku kondicionéru a rozetřít ji po horní straně listů. Vytvoří na nich totiž okamžitě tenoučký film, který je chrání před vysušením a jako bonus zamezí i usazování prachu. Funguje tedy podobně jako obyčejný lesk na listy, který je možné koupit v květinářství.

Hydrataci kombinujte i se správnou výživou

Ale jen kondicionér vám samozřejmě při péči o rostliny stačit nebude. Důležité je vsadit i na správná hnojiva. Všeobecně platí, že pokojové rostliny by měly být hnojeny poměrně často, protože si nedokážou opatřit jakékoliv výživné látky jinak než ze slunečního záření. Navzdory tomu, že bývají zasazeny ve výživném substrátu a v poměrně velkém květináči, bude jim stále chybět mnoho nezbytných minerálů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Navíc se časem půda v květináčích vyčerpá a potřeba hnojiv je tedy ještě větší. I v této oblasti navíc koluje řada mýtů. Většina nezkušených pěstitelů květin věří, že pokud svou rostlinu přesadí, bude zásobována všemi živinami po dobu nejméně šesti měsíců nebo dokonce roku. To však bohužel zdaleka neplatí. Zpravidla po 8 týdnech je substrát v nádobě téměř úplně vyčerpán a rostlina nezbytně potřebuje další hnojení.

Přírodní hnojiva pro rostliny

Jejich použití je důležité především ve chvíli, kdy rostlinám začíná fáze aktivního růstu a období květu. Naopak během období vegetačního klidu by se neměla aplikovat absolutně žádná hnojiva. A po čem sáhnout? I tentokrát můžete vsadit na přírodní zdroje. Skvělý je například cukr, jde totiž o zdroj energie, kterou rostlina potřebuje k dýchání a při vstřebávání minerálů. Stačí 1 lžíce cukru na 500 ml vody. Hnojivo se aplikuje jednou za měsíc.

Další skvělou (ale málo známou alternativou) jsou slupky citrusových plodů, jako je pomeranč nebo mandarinka. Ovšem velmi vhodná je i banánová slupka, i když nejde o citrus. Pro přípravu tohoto hnojiva se snažte nasekat citrusovou kůru co nejvíce najemno. Poté ji vložte do vhodné nádoby tak, aby byla z 1/3 plná. Vše zalijte horkou vodou a nechte 24 hodin vyluhovat. Poté přefiltrujte, doplňte tekutinu do množství 1 litru a použijte jako zálivku na květiny. Opět stačí jednou za měsíc.

Jaký je váš návod na úspěšné pěstování pokojových rostlin se vším všudy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články