Konec klíčení brambor, stačí je skladovat vedle jablek

Brambory ne vždy vydrží v sklepě tak dlouho, jak bychom si nejspíš představovali. Pokud se i vám kazí rychle, vezměte si na pomoc jablka.

Konec klíčení brambor, stačí je jednoduše skladovat vedle jablek i Zdroj fotografie: Blonder1984 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
                   

Při nesprávném skladování mohou brambory rychle vyklíčit, což vede k plýtvání potravinami a penězi. Jednoduchá a účinná metoda, jak tento proces zastavit, spočívá ve skladování brambor s jablky. Proč právě tohle ovoce takto funguje?

Jablka a ethylen

Trik, jak zabránit klíčení brambor, spočívá v přirozené chemii jablek. Ta totiž produkují etylen, rostlinný hormon, který výrazně zpomaluje proces klíčení brambor. Uskladnění brambor spolu s jablky tak může tuhle zeleninu udržet čerstvou a pevnou až po dobu osmi týdnů. „Tato metoda je nejen snadná, ale také přírodní a cenově výhodná,“ říká paní Marta K. z Litomyšli, která ji prý praktikuje už léta.

Optimální podmínky pro skladování brambor

Metoda s jablkem je sice užitečná, ale stejně důležité je také skladovat brambory ve správném prostředí. V teplých, světlých a vlhkých podmínkách mají tendenci předčasně klíčit, proto by měl být ideální skladovací prostor chladný, suchý a tmavý, jak potvrzuje i web InStory.

Ochrana brambor před světlem

Pro skladované brambory je zásadní i stálá tma. Vystavení světlu může aktivovat procesy klíčení a dokonce vést k tvorbě solaninu, toxické sloučeniny, díky níž se tato zelenina stane nevhodnou pro lidskou konzumaci. Pokud skladujete brambory na místě, kde mohou být vystaveny světlu (například v garáži), přikryjte je podle pokynů z webu iReceptář tmavou prodyšnou látkou tak, abyste zabránili přístupu světla a zároveň umožnili cirkulaci vzduchu.

6 neobvyklých využití brambor, které stojí za to znát: S trochou šikovnosti se z nich vytvoří čistící prostředek, hnojivo či účinná zbraň proti plísním

Větrání a regulace vlhkosti

A zapomenout nesmíte ani na správné větrání a regulaci vlhkosti. Ty jsou pro zachování kvality brambor zásadní. Zajistěte proto, aby byl skladovací prostor dobře větraný a aby se v něm udržovala mírná vlhkost. Ta příliš vysoká totiž  může vést ke vzniku plísní a hniloby. I o tom jsme na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři informovali.

Kdy je čas vykopat brambory: Roli hrají zažloutlé vršky i odrůda iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete, aby vám brambory ve sklepě vydržely opravdu dlouho, přidejte k nim jednoho šikovného pomocníka

Třídění a kontrola brambor

Před uskladněním také doporučuji brambory pečlivě roztřídit a odstranit přitom všechny, které jsou potlučené, poškozené nebo vykazují známky hniloby. Poškozené brambory totiž mohou uvolňovat vlhkost a plyny, které mohou urychlit znehodnocení ostatních. Každý týden pak svou uskladněnou zeleninu pravidelně kontrolujte – vyplatí se to.

Jak skladovat brambory, aby nevyklíčily

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro skladování brambor?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články