6 neobvyklých využití brambor, které stojí za to znát: S trochou šikovnosti se z nich vytvoří čistící prostředek, hnojivo či účinná zbraň proti plísním

Brambory se nehodí jen pro zpracování v kuchyni. Mohou vám skvěle pomoci i s péčí o domácnost, stačí je správně využít.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když se řekne lilek brambor, nebo též brambor obecný či hlíznatý (Solanum tuberosum), vybavíte si obvykle rostlinu z čeledi lilkovité (Solanaceae), která se pěstuje především pro svou chuť a obsah vitamínů a dalších užitečných látek. Těch je bramborách opravdu hodně. Jde například o vitamín C, B1, B2 a PP nebo například železo, měď, mangan, fosfor a vápník. Ovšem brambory najdou mnohé využití i v domácnosti.

1. Mulč z bramborových slupek

Přemýšlíte nad tím, jak ochránit svou zahradu na zimu? Pak přestaňte vyhazovat bramborové slupky do koše a místo toho je použijte jako mulč. Tyto zbytky jsou totiž bohaté na škrob a draslík, díky čemuž půdu nejen zakryjí a ochrání před mrazem, ale také ji zásobí účinnými látkami.

2. Prostředek proti plísni rostlin

Pokud přes zimu své květiny uchováváte na chladném místě, může se na substrátu nebo dokonce přímo na jejich listech či stoncích objevit plíseň. I tady vám skvěle pomohou brambory, musíte z nich však vymačkat šťávu. Vezměte si k ruce:

  • 100 g citrusových slupek (mohou být z citronů, z pomerančů, grepů, limetek nebo z klementinek či mandarinek),
  • 4 lžíce šťávy ze syrových brambor,
  • 1 litr teplé vody

Následně všechny ingredience jednoduše smíchejte a aplikujte jako postřik přímo na rostliny a všechna místa postižená plísní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3. Čisticí přípravek na sklo

Chcete-li vyrobit tento čisticí prostředek, pak smíchejte dvě lžíce octa se dvěma lžícemi vody z vařených brambor a dvěma lžícemi alkoholu, a to vše nařeďte 150 ml vody a přelijte do rozprašovače. Okno nebo jiné sklo umyjte běžným způsobem. Poté aplikujte čistič z brambor a jen lehce vyleštěte.

4. Hnojivo ze bytků brambor

Zbyly vám doma bramborové slupky nebo zelené odkrojky, které se pro vaření nehodí? Přetvořte je v hnojivo pro pokojové rostliny. Obsahují totiž mnoho cenných látek, jako například vitamín C, draslík, hořčík, vápník, vitamíny skupiny B, fosfor, železo, kyselina listová, měď, sodík a jód. A jak je použít stačí je usušit a promíchat s jemně mletým popelem ze dřeva v poměru 1:1.

Ten obsahuje další cenné látky jako například železo, fosfor, mangan, hořčík, vápník, draslík a mnohé další velmi důležité stopové prvky. Do každého středně velkého květináče poté zapracujte dvě lžíce tohoto hnojiva. Je tak výživné, že ho stačí aplikovat jednou za měsíc.

iZdroj fotografie: Pixabay

5. Vylepšete si kompost

Je samozřejmě, že bramborové slupky patří na kompost. Ovšem málokdo ví, že pokud je promícháte s vhodnými bylinkami, urychlíte tak tvorbu cenných látek. A jaké rostliny s nimi promíchat? Řebříček, fazolovou nať, jetel či kopřivy. Tato směs nasytí kompost dusíkem a dalšími stopovými prvky a později působí jako skvělé hnojivo.

6. Přípravek na čištění nábytku

Do tohoto receptu budete potřebovat 3 lžíce lněného oleje, 2 lžíce šťávy z brambor, 3 lžíce pšeničných otrub a 3 lžíce terpentýnu. Vše promíchejte a použijte jako přípravek na čištění dřevěného nábytku. Neodolají mu ani ty nejhorší skvrny.

Pokud vám něco z biologických zbytků zbude, založte si kompost

Jakým netradičním způsobem používáte brambory vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články