Konec mravenců v domě, vyžene je skořice s pepřem

Mravenci nebývají v domě právě vítáni. Pokud však proti nim zakročíte včas, nikdy se k vám natrvalo nenastěhují.

Konec mravenců v domě, opravdu spolehlivě je vyžene skořice s pepřem i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Mravenci jsou v zásadě opravdu užitečným hmyzem, ovšem pokud se náhodou vyskytují na místě, kde nemají (například v domě), přichází na pořad dne jejich rychlá likvidace nebo vypuzení. Pokud aktuálně řešíte v domácnosti stejný problém, naučte se, jak v boji s nimi používat některé oblíbené druhy koření.

Jak na mravence v domě

Mravenci jsou nevítaní hosté, kteří si často najdou cestu do našich domovů a napadají kuchyně, spíže a další prostory při hledání potravy. I když jsou chemické prostředky na jejich hubení snadno dostupné, mnoho majitelů domů dává přednost těm přírodním, které jsou bezpečné jak pro lidi, tak pro životní prostředí. Mezi jednoduchá, ale účinná řešení pro odpuzování mravenců, patří i skořice a pepř. Mravence totiž do našich domovů přitahuje vůně jídla, a to zejména sladké nebo cukernaté látky.

Jakmile objeví zdroj potravy, zanechají za sebou stopu z feromonů, které navádějí další mravence na hostinu. Tento nepřetržitý cyklus může rychle vést k rychlému zamoření celého bytu nebo domu, takže byste ho rozhodně měli začít řešit včas. Jako přírodní repelent proti mravencům slouží například skořice. Má totiž výraznou vůní a chuť, kterou mravenci příliš nemusí, a slouží jako účinný odpuzovač. A vyzkoušet můžete i jód, který vám dokáže pomoci při eliminaci chroustů.

Použití skořice k odpuzování mravenců

Nejdříve identifikujte oblasti, kudy mravenci pronikají do vašeho domova,. Obvykle jde o praskliny nebo štěrbiny v okolí prahů či parapetů. Jako první nasypte skořici sem, a pak i jinde po celém domě. Zvláštní pozornost věnujte místům, kde se mravenci často vyskytují, jako jsou pracovní desky, okna nebo okolí různých zdrojů potravy. Vrstvu skořice obnovujte podle potřeby, zvláště po úklidu nebo ve chvíli, kdy ji smyje silný déšť. Pravidelná aplikace z ní vytvoří konzistentní bariéru, která mravence v průběhu času velmi účinně odpuzuje.

Konec mravenců v domě, opravdu spolehlivě je vyžene skořice s pepřem iZdroj fotografie: Freepik

Pomůže vám i pepř

Podobně jako u skořice mají mravenci silnou averzi k pepři, a to kvůli jeho štiplavému aroma a výrazné chuti. A nemusíte použít jen ten klasický – docela dobře se hodí i ten kajenský alias drcené chilli. Můžete ho použít podobně jako skořici nebo si z něj vyrobit postřik. Do jednoho litru vody nasypte lžičku pepře, dobře promíchejte a přelijte do rozprašovače. Poté nastříkejte tuto směs přímo na místa zamořená mravenci nebo na ta, kde předpokládáte jejich výskyt.

Stejně jako u skořice je i tento roztok třeba pravidelně znovu aplikovat, aby byla zachována jeho účinnost. Sledujte místa, kam jste pepř nastříkali, a v případě potřeby bariéru obnovte. Skořice a pepř fungují jako odpuzovače mravenců díky silnému zápachu, který vydávají. Tyto pachy narušují komunikační systém mravenců, takže je pro ně obtížné sledovat feromonové stopy nebo lokalizovat zdroje potravy. Silný zápach působí jako přirozený odstrašující prostředek a povzbuzuje mravence, aby hledali potravu jinde.

Jak proti tomuto nežádoucím hmyzu bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články