Konec skvrn v záchodě, hravě je odstraní obyčejný ocet

Nedovolte nevzhledným skvrnám, aby kazily vzhled vaší toalety. Pokud na ně vyrukujete s octem, uvidíte, že se jich brzy zbavíte.

Vodní kámen v toaletě nemusí být problém, postačí vám alobal i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Snaha o zářivě čistou toaletu bez zdlouhavého drhnutí je společným cílem mnoha domácností. Zajistit, aby toaleta zůstala svěží a čistá i přes časté používání všemi členy rodiny, však může být náročný úkol. Existuje však několik inovativních a účinných metod, jak tohoto cíle dosáhnout, a to jen za použití jednoduchých domácích ingrediencí.

Jak ocet pomáhá na skvrny

Oblíbeným a účinným řešením je použití obyčejného octa. Ocet, zejména ten bílý, je díky své kyselé povaze opravdu silným čisticím prostředkem. Dokáže účinně rozpouštět skvrny od tvrdé vody, minerální usazeniny a dokonce ničit i některé bakterie. Optimálních výsledků dosáhnete tak, že ho nanesete na potřísněná místa a necháte jej působit několik hodin nebo ještě lépe přes noc. Poté jen toaletu vydrhněte a máte hotovo.

A co nepříjemná vůně? Ta podle mých zkušenostní rychle zmizí (pomoci tomu můžete zapálením jakékoli svíčky). Chalupáři-Zahrádkáři ocet také doporučují pro čištění trouby nebo opravdu silně znečištěné pračky.

Brilantní důvod, proč na čistění toalety používat klasický přípravek na mytí nádobí

Pomoci může i sůl

Vyrábění vlastních čisticích prostředků může být ekonomicky výhodné a zároveň šetrné k životnímu prostředí. Jednoduchý recept podle stránek MagazínDoma zahrnuje:

  • 100 g hrubé soli
  • 1 polévková lžíce jedlé sody
  • 100 ml vody

Smíchejte sůl a jedlou sodu, poté přidejte vodu a vytvořte homogenní pastu. Tuto směs naneste přes noc na vnitřní stěny záchodové mísy. Kombinace soli a jedlé sody působí jako mírné abrazivo, které pomáhá rozkládat skvrny, aniž by poškodilo porcelán. Ráno pak jen toaletu vydrhněte záchodovou štětkou – nic víc není třeba.

Pokud se na své toaletě potýkáte s nevzhlednými skvrnami, vezměte si k ruce šikovného domácího pomocníka. Jde o ocet. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud se na své toaletě potýkáte s nevzhlednými skvrnami, vezměte si k ruce šikovného domácího pomocníka. Jde o ocet.

Cola a citron na toaletu

Zajímavé je, že k čištění toalety lze podle webu InStory použít i kolové nápoje. Kyselý charakter koly totiž pomáhá rozpouštět veškerý vodní kámen a rez. Jak na to? Potřísněné místo hojně postříkejte colou, nechte půl hodiny odpočívat a nakonec vše vydrhněte štětkou. Pokud to nebude stačit, pak rozkrojte citron, posypte ho oslí a pokračujte v drhnutí. S dalším tipem pro čištění WC nám poradila naše čtenářka Radka N. Z Jihlavy. „Smíchejte šťávu ze dvou citronů s půl litrem vody a nalijte ji na skvrny. Nechte ji působit asi 15 minut, poté vydrhněte a spláchněte.“

Jak odstranit vodní kámen z výlevky, toalety, WC nebo umyvadla

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro čištění WC?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články