Trouba bude zářit novotou, dopomůže jí k tomu obyčejný ocet

Pokud se potýkáte se silně znečištěnou troubou, ale zároveň nemáte příliš velkou důvěru ke klasické chemii, zkuste si k ruce vzít ocet.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pravidelné používání trouby vyžaduje časté čištění, aby se na skle a dvířkách nehromadily nečistoty, které se časem obtížně odstraňují. Existuje však jednoduchá metoda čištění trouby pomocí domácích potřeb, jako je ocet a jedlá soda, bez nutnosti použití dalších čisticích prostředků. Je levná, ekologická a zvládne ji opravdu každý.

Čištění trouby sodou a octem

Pro začátek vytvořte pastu smícháním jedlé sody s vodou. Tu rovnoměrně naneste na sklo trouby a nechte ji několik minut působit. Poté smíchejte ocet s vodou (volte poměr 1:1) a tímto roztokem sklo otřete. Další alternativou je podle webu AbecedaZahrady použití citronu. Jak na to? Jednoduše vymačkejte šťávu z jednoho citronu a naneste ji na skvrny. Nechte působit 5 až 10 minut a poté otřete vlhkým hadříkem.

Na čerstvé mastné skvrny a připálené jídlo v jinak čisté troubě platí jiný postup. Jednoduše nalijte do pekáče nebo zapékací misky malé množství horké vody a přidejte citronovou šťávu. Nádobu vložte do trouby předehřáté na 160 °C a zavřete dvířka. Asi po patnácti minutách troubu vypněte, ale dvířka hned neotvírejte. Pára pomůže uvolnit mastnotu a připálené jídlo, takže troubu pak už stačí jen vytřít houbou nebo hadříkem.

Trouba na pečení jako nová. Tipy, jak ji vyčistit bez chemie

Pozor na techniku čištění

Při čištění nepoužívejte abrazivní materiály, protože by mohly sklo poškrábat. Jednou jsem si na troubu vzala drátěnku a troubu jsem si poškodila, takže od té doby sázím už jen na houbičku,“ dodává čtenářka Jitka K. z Mokronos. Nikdy také nečistěte horkou troubu; nechte ji nejprve vychladnout. Na konci čištění pak vždy otřete sklo ještě suchým hadříkem, abyste zabránili vzniku šmouh a vodních skvrn. Mezi další osvědčené postupy při čištění trouby patří u redaktorek magazínu Chalupáři-Zahrádkáři i její vyložení obyčejnými igelitovými sáčky nebo trik s mincí.

Jak snadno a účinně vyčistit troubu pomocí mince iZdroj fotografie: Freepik
Ocet může být skvělým prostředkem pro čištění a odstranění nečistot a zápachu v troubě – stačí ho jen správně použít

Poslouží i tableta do myčky

Na odolnější skvrny může být podle webu iReceptář účinná také tableta do myčky nádobí. Jednoduše ji mírně navlhčete a použijte ji k čištění nejen vnitřku trouby, ale i skleněných dvířek. Myslete však na to, že při použití této metody je nutné používat rukavice a při dalším zapnutí trouby může být cítit zbytkový zápach. Já se ho zbavila tím, že jsem troubu ještě na závěr vytřela octem a nechala ji vyvětrat. Ale můžu potvrdit, že tableta do myčky vyčistila i opravdu staré usazeniny a špínu.

Jednoduché a ekologické čištění trouby – šikovné triky pro všechny

Jaké triky používáte pro čistění trouby vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články