Konec skvrnám na zdech, hravě si s nimi poradí stará lidová technika

Aby vás skvrny na zdi nepříjemně nepřekvapily, naučte se je odstranit jednoduchými lidovými způsoby – vyřešíte tak skoro vše.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Skličující pohled na skvrny na zdi, zejména po nečekané povodni nebo zatečení, může potrápit každého majitele domu. Nezoufejte však, protože některé „staromódní“ domácí prostředky a chytré triky mohou vaši zeď opět bez námahy obnovit.

Odstranění skvrn pomocí octa

Začněte důkladným navlhčením houbičky bílým octem a jemným drhnutím skvrny na zdi, jak radí web iDnes. Ujistěte se, že je veškerá špína dobře nasáklá. Při první aplikaci nechte ocet na skvrně působit přibližně 5 minut. Tento postup opakujte ještě dvakrát. Po poslední aplikaci nechte stěnu vyschnout a pozorujte výsledky.

Na mastnotu pomůže mýdlo

Jestliže na vaší zdi zůstaly nevzhledné mastné skvrny třeba od jídla nebo od dětských prstů, zkuste na ně vyzrát mýdlem.

  • Připravte si obyčejné mýdlo a malé množství vody.
  • Navlhčete skvrnu vodou a poté na ni natřete mýdlo. Můžete použít houbičku, kartáček nebo hadřík.
  • Jemně vetřete mýdlo do skvrny a nechte ho působit několik minut.
  • Nakonec vše opláchněte čistou vodou a utřete suchým hadříkem.
  • Pokud skvrna zůstane, můžete proces opakovat nebo zkusit použít speciální čisticí prostředek určený pro odstranění mastných skvrn.

Zeď polepil malířskou páskou a přetřel ji barvou. Po strhnutí vznikl dokonalý efekt

Ošetření proti plísním

Ujistěte se, že je odstraněn zdroj vody, který plíseň způsobuje, a oblast je důkladně vysušena, jak radí web ČeskýKutil. Poté použijte roztok na ošetření plísní, který zároveň působí jako bělící prostředek. Po ošetření postižených míst na zeď znovu naneste čerstvý nátěr, abyste obnovili její ničím nedotčený vzhled.

Nezapomeňte, že před posouzením účinnosti těchto technik je nezbytné nechat stěny zcela vyschnout. V některých případech může být po ošetření skvrn nutný nový nátěr, aby byl výsledný vzhled bezproblémový. Ten však podle mých zkušeností hravě zvládnete sami, není třeba na to volat drahého odborníka.

Ne vždy je stav vašich zdí a stěn takový, jak byste od něj očekávali – se skvrnami si poradí stará osvědčená lidová metoda. iZdroj fotografie: Pixabay
Ne vždy je stav vašich zdí a stěn takový, jak byste od něj očekávali – se skvrnami si poradí stará osvědčená lidová metoda

Maskování odolných skvrn

V případech, kdy skvrny přetrvávají, může být nutné jejich zamaskování. Zdržte se však jejich okamžitého přemalování standardní vodou ředitelnou barvou, protože skvrny by přes ni mohly stejně prosáknout. Místo toho budete potřebovat olejovou emailovou barvu a barvu na vodní bázi. Na skvrny naneste tenkou vrstvu emailové barvy a nechte ji zaschnout, aby se vytvořil ochranný film, který zabrání opětovnému objevení skvrn. Následně naneste barvu na vodní bázi, abyste zajistili, že místo časem nezažloutne.

Jak se se znečištěnými stěnami vypořádáváte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články