Vytěžte z kořene kostivalu to nejlepší, ušetříte tak za drahé masti a tinktury. Tiší bolest kloubů a má protizánětlivé účinky

                   

Kostival lékařský (Symphytum officinale) patří mezi velmi známé léčivé rostliny, ovšem jen málokdo ho umí správně zpracovávat. Pochází z čeledi brutnákovitých a na mnoha místech roste doslova jak plevel, takže pokud si chcete užít jeho léčivých vlastností na maximum, pak se naučte, které části jsou léčivé a jak je správně využít.

Léčivou částí kostivalu je kořen

V českém bylinkářství se tato užitečná bylinka používá po staletí a cenný je zejména její kořen s charakteristickým fialovočerným zbarvením. Obsahuje sliz a další účinné látky jako:

  • taniny,
  • alantoin,
  • fruktany,
  • křemík,
  • aminokyseliny,
  • polyfenoly,
  • asparagin,
  • beta-sitosterol
  • a éterické silice.

Tyto složky příznivě působí například na onemocnění horních cest dýchacích (včetně kašle), hojení popálenin a jiných kožních obtíží a na regeneraci tkání (včetně kostí, odtud také dostal své české jméno). V podobě masti pak kostival velmi účinně ulevuje také při zánětech kloubů a dalších obtížích.

Kdy a jak sklízet kořeny kostivalu

Nejvíce léčivých látek v sobě mají kořeny na podzim (u dvouletých rostlin) nebo brzy na jaře (u tříletých rostlin) Nasbírané rostliny je třeba opravdu důkladně očistit a následně usušit. To lze provést buď na dobře větraném místě nebo za použití sušičky. Následně ho lze využít k přípravě mastí nebo tinktury. A jak na to?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kostivalová mast – recept

Sušený kořen je nutné podrtit, například s pomocí mixéru nebo mlýnku na kávu. Tuto hmotu v množství 50 gramů nasypte do rozehřátého vepřového sádla a nechte přes noc odležet. Následující den sádlo opět rozehřejte a přes gázu přelijte do uzavíratelných nádobek. Skladujte v chladničce a používejte podle potřeby na bolesti kloubů nebo na nejrůznějších pohmožděniny a další obtíže.

Tinktura se vyrábí podobně – 50 gramů sušeného kořene stačí nasekat na menší části a zalít alkoholem tak, aby byl zcela ponořený (v případě potřeby ho lze i zatížit). Tinkturu uložte do temna a chladu. Hotová bude asi po 6 týdnech. Tehdy ji stačí už jen přecedit a použít k přípravě obkladů. Nikdy ji však neužívejte vnitřně! Alkaloidy, které kostival obsahuje, mohou ve větším množství poškozovat játra.

Obklad ze sušeného kořene

Pokud nemáte k dispozici čerstvé listy kostivalu (především v zimě), pak si připravte obklad z jeho sušeného kořene. A to tak, že kořeny pomelete na moučku a z té poté v menší misce vytvořte kaši za pomoci opatrného přilévání vody. Pak už stačí jen do této směsi nalít několik kapek oleje a použít jako obklad na problematické místo. Měl by působit alespoň hodinu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Použít lze i čerstvé listy

Velmi oblíbené jsou také obklady z čerstvých listů této bylinky. Jejich příprava není složitá, listy stačí rozdrtit a přiložit na postižené místo. Následně je zakryjte obvazem a nechte hodinu působit. Správně připravený obklad snižuje otoky, pomáhá v léčbě zlomenin, pohmožděnin apod. A také mírní únavu končetin po dlouhém stání nebo jinak náročném dni. K masáži je vhodné použít také relaxační a zklidňující kostivalový olej.

Kejda z kostivalu pro zahradu

Chcete použít kostival jako hnojení pro svou zeleninu nebo jako vylepšení kompostu? Není problém. Vezměte čerstvé listy, natlačte je do vhodné nádoby a zalijte vodou. Dobře přikryjte. Nechte 2-4 týdny kvasit a to nejlépe ve stínu nebo v polostínu. Jakmile se na hladině objeví pěna (bývá to zhruba po týdnu), tak si připočítejte 2 až 3 dny a vše dobře promíchejte. V tomto postupu pokračujte až do chvíle, dokud se listy nezačnou rozpadat.

V tuto chvíli je kejda hotová a můžete ji použít k přihnojení zeleniny a k dalším úpravám zahrady. Vždy ji však musíte správně naředit. A v jakém poměru?

  • hnojení zeleniny (rajčata, papriky nebo lilky) a ovocných keřů a mladých stromků: 1:5
  • likvidace mšic – po naředění: 1:10
  • regenerace půdy: 1:3
  • vylepšení kompostu: na ředění nezáleží (není nutné ředit vůbec). Po aplikaci zakryjte kejdu vrstvou plevele nebo jiného rostlinného materiálu, aby nepřitahovala mouchy.

Jaké bylinky používáte při péči o své zdraví nebo zahradu nejraději vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články