Jediná kostka ledu v květináči dokáže vyřešit palčivý problém, se kterým si někteří často neví rady

Trik s ledovými kostkami pomůže vyřešit jeden velký problém, který u pokojových rostlin řeší během zimy řada pěstitelů.

i Zdroj fotografie: Freepik / Lusilier / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud se vašim pokojovým rostlinám během zimy nedaří ani zdaleka tak, jak byste si představovali, zkuste je pro tentokrát zalévat trochu jinak – a to s pomocí kostek ledu. Jejich přítomnost vyřeší jeden častý problém, kterým vaši zelení svěřenci během zimy trpí, a tím je přemokření. Vysušený vzduch v místnostech totiž přispívá k přesychání substrátu, které se většina lidí snaží kompenzovat vydatnější zálivkou. A právě ta může pokojové rostliny rychle zahubit.

Zálivka s pomocí kostek ledu

Pokud ovšem najdete způsob, jak rostlinám dodávat opravdu postupně v rámci alespoň části dne, budete mít napůl vyhráno. A pomoci vám v tom mohou právě kostky ledu. Pokud je totiž vložíte do květináče, budou uvolňovat vlhkost postupně a rostliny ji tak stihnou efektivněji odebírat. Nemusíte je tedy přelévat ohrožovat tak jejich kořeny hnilobou a nedostatkem kyslíku.

Na středně velký květináč vám postačí 5 až 6 kostek ledu. Přidejte k nim také velmi mírnou zálivku (voda by neměla protéct do podmisky). O další přísun vody se totiž postará právě led. Tento postup je vhodný pro všechny choulostivé rostliny, které mohou být na přemokření kořenů během zimních měsíců náchylné.

Kostky ledu mají v květináči během zimy iZdroj fotografie: Pixabay

Nevadí rostlinám studená voda?

Někteří pěstitelé mají vůči tomuto způsobu zálivky pokojových rostlin výhrady. Poukazují na to, že voda, která se uvolňuje z ledu, je opravdu studená a může tak způsobit rostlinám tepelný šok. Skutečnost však není ani zdaleka tak chmurná, jak se na první pohled může jevit. Voda, která taje pomalu a vsakuje se do půdy, se totiž stihne prohřát dost na to, aby rostlinám neublížila.

Zálivku ledovými kostkami tak bez problémů snesou i tak citlivé rostliny, jako jsou například orchideje. Jen jedna věc je při tomto způsobu péče doporučena. Kostky ledu by nikdy neměly ležet na žádné živé části rostliny. Pokládejte je tedy na substrát nebo je (pokud to jinak nejde) podložte třeba složeným kapesníkem. Vyhnete se tak možnému poškození rostlin kvůli přímému působení ledu.

Zdroj fotografie: Pixabay iZdroj fotografie: Depositphotos

Které rostliny zalévat ledem

A jak poznat rostliny, které si tento pěstitelský hack zamilují? V zásadě jde o všechny druhy, které jsou náchylné k přemokření kořenů. V domácnostech se velmi často vyskytují zejména tyto:

  • brambořík nachový (Cyclamen purpurascens),
  • hvězdník (Hippeastrum),
  • kolumnea (Columnea gloriosa)
  • eschynantus (Aeschynanthus speciosus)
  • kolopejka (Kalanchoe blossfeldiana),
  • cykas japonský (Cycas revoluta),
  • azalka (Azalea)
  • tlustice (Crassula ovata, dříve portulacea)
  • jasmín pravý (Jasminum officinale)
  • toulitka (Anthurium andraenanum)
  • šťavel trojhranný nebo také purpurový (Oxalis triangularis)
  • klívie (Clivia miniata)

Jaké jsou vaše osvědčené triky při zimní péči o pokojové rostliny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články