Proč do pračky vhazovat kostky ledu: Možná se díky tomu vyhnete žehlení

Usnadněte si práci a vyzkoušejte tento geniální trik. Díky němu se nejspíš vyhnete zdlouhavému žehlení vypraného prádla. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je led.

Jak zalévat pokojové rostliny pomocí kostek ledu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Praní patří mezi nedílnou součást povinných domácích prací. Čím více lidí v jedné domácnosti žije, tím rychleji se navíc prádlový koš se špinavým oblečením naplní. Naštěstí existují jednoduché triky a vychytávky, které vám pomohou celý proces praní, sušení a žehlení výrazně zkrátit. Potřebovat přitom budete jen pár kostek ledu. Stačí je přidat do bubnu ke špinavému prádlu a vyhnete se jeho žehlení, jak potvrzuje i web Ice Source Group.

Na co si dát při praní prádla pozor

Špatným postupem při praní prádla nebo zanedbáváním některých základních pravidel může docházet k poškození materiálu nebo vyblednutí barev či obarvení jednotlivých kousků. Důležité je proto jednotlivé kousky oblečení napřed pečlivě roztřídit a při praní postupovat podle doporučení výrobce. S ochranou barev před vyblednutím vám pomůže také bobkový list, o čemž jsme již dříve psali na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři.

Nahraďte prací prostředky

Aby bylo vaše oblečení po vyprání opět dokonale měkké a na dotek jako nové, nemusíte nutně kupovat drahé speciální prací prostředky plné nebezpečných chemikálií, jejichž dlouhodobé používání je škodlivé nejen pro životní prostředí, ale i vaše vlastní zdraví. Raději sáhněte po přírodních alternativách (to preferuji i já). V dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři jsme upozorňovali, že běžnou aviváž lze nahradit i kuličkami z alobalu. Výsledek vás zaručeně příjemně potěší.

Jak ochránit barvy před vyblednutím nebo obarvením iZdroj fotografie: Freepik
Přidejte do pračky kostky ledu a vyhněte se žehlení

Jak fungují kostky ledu v pračce

Tento jednoduchý ale osvědčený způsob praní prádla zajistí, že úplně zapomenete, co je to žehlení. Nejprve naplňte buben roztříděným a naplněným oblečením a přidejte pár kostek ledu. Zvolte prací program s nejvyšší možnou teplotou, kterou lze k praní daného prádla použít a spusťte. Během pracího cyklu se kostky ledu rozpustí, což vyhladí záhyby na látce. Zkusili jsme doma rady portálu Goody Feed a oblečení bylo téměř jako vyžehlené. Naše čtenářka Alena H. z Brna potvrzuje: ,,Led v pračce funguje vždycky. Díky němu jsem zapomněla, kde mám žehličku.”

Čím nahradit žehličku

Existují i další způsoby, jak narovnat pokrčenou látku i bez použití žehličky. Jedním z nich je rozvěšení oblečení na ramínko v koupelně. Pára, která vzniká během sprchování spolu s gravitací zajistí, že se látka oblečení během chvilky vyhladí. Podobně lze využít také teplý vzduch proudící z fénu. Nejdříve oblečení navlhčete trochou vody, a poté kousek po kousku důkladně vysušte.

Jaké triky používáte vy, abyste se vyhnuli žehlení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články