Proč se rajčatům kroutí listy: Důvodů je několik, ale je nutné zasáhnout včas, jinak může odumřít celá letošní úroda

                   

Pokud má vaše rajče jedlé, též lilek rajče (Solanum lycopersicum) zkroucené listy, nenechávejte to být. Může jít o příznak nějakého závažného problému, který vás může v několika dnech připravit o celou úrodu. A na co si dát v této souvislosti pozor? Hledat musíte možné škůdce i nejrůznější choroby.

Listy se kroutí kvůli suchu

Nejjednodušším důvodem je špatná zálivka. Pokud jste svá rajčata zapomněli zalít, aktivuje se u nich obranný mechanismus, díky němuž se jim zkroutí listy – snaží se tak zabránit dalšímu odparu vlhkosti. Do několika hodin po zálivce by se mělo vše vrátit k normálu. Pokud tomu tak nebude hledejte příčinu jinde.

Přehnojení rajčat a jak ho poznat

Jestliže jsou listy rajčat zkroucené a zároveň nezdravě bledé, pak jste pravděpodobně udělali chybu ve výživě. V hnojivu je příliš velké množství dusíku. Dva týdny tedy nehnojte, a poté aplikujte hnojiva bohatá na fosfor a draslík. Velmi brzy by se vše mělo vrátit k normálu a úroda vašich rajčat nebude nijak ohrožena.

Na vině může být houba

Existuje však i další důvod kroucení listů u rajčat. Mohou jím totiž být houbové choroby. Na listy se podívejte blíže. Pokud se na nich objevují tmavé hnědé nebo dokonce černé skvrny, pak máte rozhodně co dělat s plísni. A co tedy s tím? Vydejte se do obchodu pro vhodný fungicid a aplikujte ho podle návodu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Příliš mnoho slunce jako problém

Potíž může dělat i špatně zvolené místo pro výsadbu. Rajčata totiž sice mají ráda slunce, ovšem někdy na ně může být sluneční úpal zkrátka už příliš silný. To poznáte tak, že se jejich listy začnou kroutit směrem vzhůru. Nezbude vám tedy nic jiného, než je v opravdu parných dnech trochu přistínit.

Špatné počasí pro rajčata

Ovšem listy se mohou rajčatům kroutit i kvůli povětrnostním vlivům, jako je například náhlý a dlouhodobější pokles teploty, k němuž může dojít s blížím se podzimem. V takovém případě obvykle není možné již úrodu zachránit. Část listů je možné otrhat, aby rajčata soustředila svou sílu do dozrávání plodů – nic jiného však dělat nelze.

Jak řešíte kroucení listů u rajčat vy?

Rajčata může potrápit i plíseň. Naučte se, jak s ní bojovat
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články