Kuchyňský nábytek se bude jen lesknout, stačí ho vyčistit kyselinou citronovou

Kyselina citronová patří v domácnosti mezi velmi univerzální pomocníky. Dokáže například skvěle odstranit mastnotu a špínu z kuchyňského nábytku.

Jak vyčistit dřevěný nábytek ořechem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve snaze o zářivě čistou kuchyni se jako šampion ukazuje kyselina citronová. Její přirozené vlastnosti v boji proti mastnotě v kombinaci s bezpečným a snadným použitím z ní činí ideální alternativu k běžným čisticím prostředkům s obsahem chemikálií.

Přírodní bojovník proti mastnotě

Boj proti kuchyňské mastnotě nevyžaduje arzenál agresivních chemických prostředků. Jednoduchý, doma vyrobený roztok dokáže dodat kuchyňskému nábytku lesk bez nepříjemných silných výparů nebo rizika poškození povrchu, jak tvrdí web Lifee. Zde je jednoduchý recept:

  • Smíchejte jedno balení kyseliny citronové se 100 ml prostředku na mytí nádobí a 1 litrem teplé vody.
  • Směs dobře promíchejte a naneste ji na mastná místa nebo povrchy, které potřebují hloubkové čištění.
  • Nechte roztok působit asi 30 minut.
  • Pomocí houby jemně vydrhněte a poté odstraňte zbytky čistým hadříkem.
  • Nakonec se ujistěte, že jsou všechny povrchy důkladně vysušené, abyste zabránili vzniku vodních skvrn nebo šmouh.

Tento univerzální roztok je vhodný nejen k čištění nábytku, ale také široké škály kuchyňských spotřebičů. Kyselina citronová rozkládá mastnotu a nečistoty a prostředek na mytí nádobí je odstraňuje a zanechává vaše povrchy bez poskvrnky a svěží. A jakékoliv nečistoty snadno smetete smetákem obaleným izolepou, jak doporučovali Chalupáři-Zahrádkáři nedávno.

5 neobvyklých použití kuchyňského mixéru, o kterých často neví ani samotní výrobci. Ušetří přitom spoustu času

Péče o laminovaný nábytek

Laminovaný nábytek, stále oblíbenější pro svou odolnost a snadnou údržbu, však podle webu ProŽeny vyžaduje docela odlišný přístup. Laminované povrchy, vyrobené z dřevotřískových desek pokrytých laminovacím papírem napuštěným melaminovou pryskyřicí, jsou odolné a hygienické, ale mohou být citlivé na dlouhodobé působení vody a abrazivní čisticí prostředky. Pro každodenní čištění u nich proto obvykle postačí měkký, suchý nebo mírně vlhký hadřík.

V případě odolnějšího znečištění se doporučuje teplá voda s jemnými čisticími prostředky určenými speciálně pro laminát. Nezapomeňte však poté nábytek důkladně vysušit, protože vniknutí vody, zejména ve spojích, může způsobit nevratné poškození. A vyhněte se abrazivním čisticím prostředkům a přípravkům na bázi rozpouštědel, které mohou povrch poškrábat nebo poškodit. A to byste zcela jistě nechtěli.

Jak použít staré houbičky na nádobí při pěstování rostlin iZdroj fotografie: Depositphotos
Kuchyňský nábytek se často čistí kyselinou citronovou kvůli jejím odmašťujícím vlastnostem a příjemné vůni. Je to opravdu snadné

Na dřevěné povrchy se hodí ocet

A jak čistit dřevěnou kuchyni po babičce? Osvědčeným čisticím prostředkem na dřevo je směs bílého octa a vlažné vody. Ocet působí jako přírodní dezinfekční a odmašťovací prostředek, aniž by dřevo poškodil. Na mastné skvrny může být účinná směs lžíce octa, půl lžíce soli a lžíce vody. Směs jemně naneste na postižená místa a otřete. Doporučujeme však opatrnost: ocet totiž není vhodný na kuchyňský nábytek potažený fólií nebo lakovaný. V těchto případech je nejbezpečnější obyčejná mýdlová voda. Ta ho účinně vyčistí bez rizika jakéhokoli poškození povrchu.

Jaké jsou vaše oblíbené úklidové triky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články