Málo známý poklad z lékárny: Kyselina jantarová vyživí rostliny na řadu měsíců

Péči o rostliny nemusíte svěřovat jen chemickým prostředkům. Pokud zajdete do lékárny pro jeden levný prostředek, budete mile překvapeni.

i Zdroj fotografie: Emőke Dénes / LHcheM / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud patříte mezi amatérské zahradníky, pravděpodobně stále hledáte způsoby, jak dát svým rostlinám to nejlepší, ovšem jen s minimální investicí. Málo známým, ale účinným způsobem, jak toho dosáhnout, je použití kyseliny jantarové jako hnojiva. Kyselina jantarová je přírodní organická kyselina, která se nachází v mnoha rostlinách a v malém množství ji produkuje i lidské tělo. U rostlin hraje velkou roli v metabolismu energie a pomáhá jim i při růstu. Seženete ji v každé dobře zásobené lékárně, a to doslova za pár korun.

Co je to kyselina jantarová?

Kyselina jantarová je dikarboxylová kyselina, která se nachází v mnoha živých organismech. Jde o bezbarvou krystalickou látku bez zápachu, rozpustnou ve vodě a dalších rozpouštědlech. V rostlinách je kyselina jantarová zapojena do tzv. Krebsova cyklu, série chemických reakcí, které generují energii v buňkách. Hraje také roli při produkci aminokyselin, mastných kyselin a dalších sloučenin, které jsou pro růst a vývoj rostlin nezbytné.

Výhody kyseliny jantarové jako hnojiva

Může pomoci zlepšit zdraví a vitalitu vašich rostlin. Kyselina jantarová stimuluje produkci chlorofylu, barviva, které dává rostlinám zelenou barvu a je nezbytné pro fotosyntézu. Zvyšuje také aktivitu enzymů, jež se podílejí na různých metabolických procesech v rostlinách. To napomáhá k rychlejšímu růstu rostlin, větším listům a bohatším květům a plodům. Kyselina jantarová také může pomoci vašim rostlinám vyrovnat se se stresem.

Stejně jako lidé totiž mohou být rostliny vystaveny stresu v důsledku různých vnějších faktorů, jako jsou změny teploty, sucho a nemoci. A pokud jsou rostliny ve stresu, produkují více reaktivních forem kyslíku (ROS), které mohou poškodit jejich buňky a vést ke snížení růstu a produktivity. Kyselina jantarová hladinu ROS v rostlinách snižuje a chrání je tak před stresem, což může vést k lepším výnosům a vyšší kvalitě produkce.

Jedna tableta dodá rostlinám vše iZdroj fotografie: Depositphotos

Ekologická péče o rostliny

A přitom je zcela bezpečná. Na rozdíl od syntetických hnojiv, která mohou obsahovat škodlivé chemikálie a přispívat ke znečištění, je kyselina jantarová přírodní produkt, biologicky odbouratelný a netoxický. Neuškodí navíc užitečnému hmyzu ani jiným organismům ve vaší zahradě, a nebude se ani vyplavovat do spodních vod a nepoškodí vodní život.

Jak používat kyselinu jantarovou jako hnojivo

Pokud chcete používat kyselinu jantarovou jako hnojivo pro vaše rostliny, pak jednoduše rozdrťte jednu tabletu a rozmíchejte ji v 500 ml vody. Tento roztok poté můžete aplikovat jako postřik na list nebo jako zálivku. U citlivých rostlin se však v případě použití postřiku vyplatí ředění o něco navýšit. A pozor dejte i na možné předávkování. Začněte s malým množstvím kyseliny jantarové a v případě potřeby dávku postupně zvyšujte. Hnojení stačí opakovat každé 3 měsíce.

Jaká jsou vaše oblíbená hnojiva pro zahradu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články