Kyselina jantarová postaví všechny rostliny v květináčích zpět na nohy

Pokud máte po ruce kyselinu jantarovou, můžete zachránit takřka všechny své rostliny. Stačí ji jen šikovně použít.

Povadlá rajčata snadno zachráníte, stačí jim dát kyselinu citronovou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na podporu zdravého růstu a vývoje rostlin je možné použít celou řadu komerčních produktů – ovšem vsadit můžete i na domácí biostimulanty a životabudiče. Jedním takovým je i kyselina jantarová. Přestože není klasifikována jako tradiční rostlinné hnojivo, bylo zjištěno, že účinně podporuje růst květin a nabízí rostlinám několik dalších výhod.

Kyselina jantarová a kde ji sehnat

Kyselina jantarová je dostupná na trhu jako tablety, krystaly nebo bílý prášek bez zápachu. Přestože nefunguje jako typické rostlinné hnojivo, významně napomáhá růstu květin a nabízí následující výhody:

  • Detoxikace půdy: Kyselina jantarová pomáhá odstraňovat toxiny z půdy a vytváří zdravější prostředí pro růst rostlin.
  • Rychlejší kvetení: Bylo pozorováno, že aplikace kyseliny jantarové stimuluje a urychluje proces kvetení, což vede k zářivým a bohatým květům.
  • Zvýšená odolnost: Rostliny ošetřené tímto hnojivem vykazují vyšší odolnost vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám a mechanickému poškození. Tato odolnost jim umožňuje lépe odolávat výkyvům teplot, suchu a fyzickému stresu.
  • Lepší rozvoj kořenů: Tato látka napomáhá rychlejšímu a silnějšímu růstu kořenů, což usnadňuje sazenicím se usadit a absorbovat živiny z půdy.
  • Zvýšená absorpce živin: Kyselina jantarová zvyšuje schopnost rostliny absorbovat základní živiny z půdy a zajišťuje jejich optimální příjem pro zdravý růst.
  • Stimulace růstu výhonků a listů: Toto netradiční hnojivo podporuje rychlý vznik nových výhonků a listů, což má za následek svěží zelené olistění.

Elixír pro růst a vývoj rostlin

Kyselina jantarová je všestranná živina, kterou lze použít k výživě různých rostlin v květináčích, přičemž na její účinky reagují velmi dobrým způsobem zvláště orchideje nebo lopatkovec. Pro přípravu posilujícího roztoku jednoduše rozpusťte jednu tabletu kyseliny jantarové ve 2,5 litru vody. Poté zalévejte rostliny touto speciální výživou každé dva týdny, abyste jim zajistili vše potřebné. Navíc je možné tento roztok aplikovat i jako postřik na listy, a to každé tři týdny. Tato aplikace dodá listům zdravý lesk a zvýší jejich celkovou odolnost.

Výkonné hnojivo pro pokojové rostliny: Cibulové slupky iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomoc při zakořeňování

Kyselina jantarová je také cenná při podpoře úspěšné tvorby kořenů. Nové řízky, semena nebo cibule ponořte do roztoku kyseliny jantarové na přibližně 30 minut. U semen a cibulí by se doba namáčení měla prodloužit na dvě hodiny, aby se maximalizovaly všechny výhody, které tento přírodní zakořeňovač poskytuje.

Co lze ještě použít

Kromě kyseliny jantarové je pro pěstování rostlin k dispozici široká škála přírodních hnojiv. Hodit se vám může například kompost, výtažky z mořských řas, kostní moučka a hnůj. Každé z těchto organických hnojiv nabízí jedinečné výhody a lze je použít na základě specifických požadavků různých druhů rostlin.

Jak se o nemocné rostliny staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články