Nezlobte se na pošťáka za nálož letáků, na zahradě pomohou vyhubit plevel

Přeplněná poštovní schránka nemusí znamenat pro zahradníka pohromu. Naopak – letáky lze opravdu velmi dobře využít.

Staré noviny nevyhazovat, skvěle fungují jako past i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Plevele na zahradách jsou známé svým rychlým růstem. K účinnému boji proti nim můžete využít jednoduchý, ale účinný nástroj: staré noviny. Stačí jen vědět, jak je správně aplikovat a co při jejich použití dodržovat, aby byly určitě účinné.

Jak na šetrnou likvidaci plevele

Plevel se může na vaší zahradě objevit během okamžiku, jeho semena se dostanou i do pytlů s půdou zakoupenou v obchodech (abyste toto riziko minimalizovali, volte kvalitní zeminu). Jakmile se tyto nežádoucí rostliny uchytí, bývá jejich odstranění opravdu náročným úkolem. Můžete sáhnout po herbicidních prostředcích, mulčování nebo ručním odstraňování plevele (zajistěte, abyste odstranili celý kořen, zabráníte tak opětovnému růstu). Další možností je využití starých novin. Tato metoda je jednoduchá, finančně nenáročná a šetrná k životnímu prostředí.

Jak fungují noviny proti plevelům

Noviny se používají jako cenově výhodná alternativa k nejrůznějším typům mulče. Noviny rozprostřené po zahradě zabraňují přístupu vzduchu a slunečního světla k půdě a brání tak růstu plevele. I když se plevelům podaří pod novinami vyklíčit, nebudou schopny prorazit a plně se rozvinout. Bez slunečního světla a kyslíku pak tyto nežádoucí rostliny rychle uschnou a odumřou. Je však důležité si uvědomit, že vrstva novin bude mít vliv i na ostatní rostliny. Proto je nutné její použití pečlivě naplánovat, aby nedošlo k poškození žádoucí vegetace.

Jak na zahradě využít staré noviny iZdroj fotografie: Freepik

Jednou z významných výhod používání novin k regulaci plevelů je jejich biologická rozložitelnost. Přibližně po roce se totiž zcela rozloží a nezanechají po sobě žádné stopy. Tato metoda je bezpečná i pro rostliny, protože zabraňuje růstu plísní a eliminuje riziko prorůstání kořenů do bariéry, ke kterému může dojít při použití komerčních textilií a podobných materiálů.

Jak používat noviny k hubení plevele

Pro dosažení nejlepších výsledků použijte pokud možno černobílé noviny (vyhněte se barevnému papíru nebo papíru potaženému voskem, protože mohou do půdy uvolňovat škodlivé látky). Pokud nemáte přístup k dostatečné zásobě novin, můžete vsadit také na staré kartonové krabice.

  • Pokud používáte noviny, položte je hustě kolem rostlin a zaměřte se na místa náchylná k růstu plevele. U lepenky postačí jedna vrstva.
  • Mezi novinami a stonky žádoucích zahradních rostlin nechte malou mezeru (zabráníte tak možnému uhnívání kvůli hromadění vlhkosti).
Obyčejné letáky vám na zahradě pomohou vyhubit plevel iZdroj fotografie: Freepik

Jakmile jsou noviny na místě, navlhčete je vodou. Nechte chvíli zaschnout vrchní vrstvu a poté noviny zakryjte mulčem nebo tenkou vrstvou zeminy. Touto metodou lze jen těžko něco pokazit, takže ji mohou bez obav aplikovat i začínající zahradníci, aniž by se museli obávat, že poškodí své plodiny. A aplikovat ji lze kdykoliv během léta – funguje totiž opravdu rychle. Další osvědčenou taktikou je třeba použití moči.

Jak proti růstu nežádoucího plevelu na zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články