Letošní úroda jablek bude skvělá, zařídí to modrá skalice

O letošní úrodě jablek ještě rozhodně není plně rozhodnuto. Ba právě naopak. A pokud si vezmete k ruce ty správné pomocníky, ještě hodně zachráníte.

Co se spadanými jablky na zahradě – skvěle poslouží i jako hnojivo i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Modrý vitriol neboli síran měďnatý je přírodní minerální sloučenina, která se v zemědělství používá již po staletí. Je vysoce účinný jako fungicid a baktericid a pomáhá potlačovat houbové choroby, které jinak mohou jabloně v sadech ničit. Znát ho můžete také pod starším jménem modrá skalice.

Výhody používání modré skalice u jabloní

Pokud se vaše jabloně potýkají se sníženou úrodností (což bývá podle webu TakToJeNášSvět častý problém), měli byste modrou skalici zkusit. Tento prostředek je totiž obzvláště účinný proti plísním, hnilobě a rzi, které jsou na jabloních běžné. „Zdravé stromy jsou schopnější produkovat velké a kvalitní plody.

A za mě je síran měďnatý rozhodně bezpečnější alternativou syntetických chemikálií,“ napsal nám do redakce zahradník Lubomír V. z Hradce nad Moravicí, který redakci Chalupáři-Zahrádkáři už dříve poslal třeba opravdu šikovný návod na hnojení malin. S ekologičností tohoto prostředku souhlasí i web Pasti.

Hnijící jablka na stromě: Chce to síran železitý

Jak aplikovat modrou skalici na jabloně

Rozpusťte 100 g síranu měďnatého v 5 litrech vody. V samostatné nádobě rozpusťte 150 gramů hydratovaného vápna v 5 litrech vody. Oba roztoky postupně smíchejte a vytvořte směs určenou pro postřik. Tu aplikujte brzy ráno nebo pozdě odpoledne, abyste zabránili spálení listů sluncem. Obvykle stačí tohle ošetření opakovat jednou měsíčně – a to až do ukončení sezóny (tedy do chvíle, kdy listy stromů začnou žloutnout a opadávat).

Letošní úroda jablek ještě není pevně daná. Pokud si právě teď vezmete k ruce modrou skalici, můžete ještě ledacos zachránit iZdroj fotografie: Depositphotos
Letošní úroda jablek ještě není pevně daná. Pokud si právě teď vezmete k ruce modrou skalici, můžete ještě ledacos zachránit

Dejte pozor na mravence

Problémem mohou být i mravenci, kteří dokážou část úrody bez potíží zlikvidovat. Skvělé jsou proti nim lepivé pasti, musíte však zajistit pečlivé utažení látky kolem kmene stromu, aby se pod pastí neprotáhli. Okraje látky je také dobré zafixovat lepící páskou. Další možností je použití lepidla na stromy, které se aplikuje přímo na kůru pomocí špachtle nebo štětce. Nátěr je však třeba obměnit vždy asi za 4 až 6 týdnů.

Jak o své jabloně pečujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články