Maliny se odvděčí obrovskými plody, chce to jen slepičí trus

Maliníky jsou na výživu velmi náročné. Ale nebojte se. Za drahá hnojiva utrácet nemusíte, nahradí je docela obyčejný slepičí trus.

Jarní péče o maliny v několika praktických bodech i Zdroj fotografie: Ohefin / Creative Commons / CC BY-SA.20
                   

Pro zahrádkáře, kteří chtějí zvýšit úrodu malin, je možné použití slepičího trusu rozhodně dobrou zprávou. Ušetří tak totiž za drahá hnojiva. Je totiž velmi bohatý na základní živiny a působí i jako přírodní půdní posilovač. A obojí se malinám rozhodně velmi hodí, jak uvádí web TakToJeNášSvět. A nelze zapomenout ani na jeho snadnou aplikaci.

Bohatství živin v kuřecím trusu

Slepičí trus je v zahrádkářské komunitě ceněn pro svůj vysoký obsah dusíku, fosforu a draslíku – klíčových prvků potřebných pro silný růst malin. Tyto živiny hrají klíčovou roli v různých funkcích rostlin. A jakou? Podívejte se:

  • Dusík je nezbytný pro růst listů a stonků a pomáhá vytvářet bílkoviny, které tvoří většinu strukturních tkání rostlin.
  • Fosfor podporuje vývoj kořenů a květů a je nezbytný pro přenos energie v rostlině, neboť pomáhá přeměňovat sluneční světlo na chemickou energii.
  • Draslík reguluje metabolismus rostlin a pomáhá při syntéze bílkovin a škrobů, čímž přispívá k celkovému zdraví rostlin a jejich odolnosti vůči chorobám.
Maliny se vyplatí pohnojit hnojivem s dusíkem, budou pak velké a sladké

Domácí booster pro maliny: Sbírat se budou po kýblech, chce to jen kompost a popel

Jak aplikovat slepičince na malinové keře

Smíchejte jeden díl sušeného nebo kompostovaného hnoje s deseti díly vody a nechte týden odstát, občas promíchejte. Tekutinu sceďte a používejte ji k zalévání rostlin – tak získáte podle webu 1T skutečně šetrnou výživu bohatou na živiny. Ovšem ve hře jsou i další pozitiva.

Slepičí hnůj dodává půdě organickou hmotu, čímž zvyšuje její schopnost zadržovat vodu a živiny. „Také zvyšuje biologickou rozmanitost půdy a podporuje přítomnost užitečných mikrobů a žížal, které hrají klíčovou roli v koloběhu živin a provzdušňování půdy,“ doplňuje zahradník Lubomír V. z Hradce nad Moravicí.

jak hnojit maliny iZdroj fotografie: Freepik
Pokud si chcete letos pojistit opravdu obří úrodu malin, pak vsaďte na slepičí trus. Dodá jim všechny živiny, které potřebují

Další tipy pro pěstování malin

Chcete-li maximalizovat výhody slepičího hnoje, musíte se však o své maliny postarat i v dalších směrech, pro začátek je udržujte dobře zastřižené tak, aby do koruny pronikalo světlo a vzduch, což snižuje riziko houbových chorob a podporuje nový růst. Kolem základny rostlin také naneste vrstvu organického mulče, abyste v půdě uchovali vláhu, potlačili plevel a přidali malinám i další organické látky. A hodit se vám může i použití dřevěného popela, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radil i dříve.

Jak se o své maliny staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články