Jak na čištění skleníku před zahájením sezóny: Ocet nestojí mnoho, účinky má však milionové

Skleník je často místem, v němž se množí nejrůznější škodlivé mikroorganismy. Před sezónou je proto třeba ho vyčistit.

i Zdroj fotografie: Steve Daniles / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Skleník je ideálním místem pro pěstování rostlin a zeleniny, ale bohužel také pro šíření chorob a škůdců. Proto je důležité v něm zajistit správnou hygienu a pravidelně ho dezinfikovat. Není však přitom nutné vždy sahat po drahých profesionálních čisticích prostředcích. Velmi dobře si totiž můžete poradit i s těmi, které najdete doma ve spíži nebo v úklidové komoře.

Octová dezinfekce domácího skleníku

Ocet je známý svými dezinfekčními vlastnostmi a jako dezinfekce skleníku vám proto poslouží opravdu perfektně. Smíchejte 1 šálek octa se 4 litry vody a použijte tento roztok na omytí oken, podlahy a dalších povrchů ve skleníku. Nechte ocet na površích působit asi hodinu a poté ho opláchněte vodou. Pokud ovšem plánujte spíše nákup nového skleníku, měli byste pečlivě zvážit všechna možná kritéria.

Pomoci může také alkohol

Jakákoli lihoviny nebo pálenka s vysokým obsahem alkoholu se také může stát velmi účinným prostředkem pro dezinfekci vašeho skleníku. Jak ji použít? Smíchejte 1 šálek pálenky se 4 litry vody a použijte stejně, jako kdybyste chtěli použít ocet (viz výše). Počítejte však s tím, že tento prostředek je o něco účinnější, takže ho není třeba nechávat působit tak dlouho.

Mýdlo a voda skleník vyčistí

Mýdlo a voda jsou při odstraňování nečistot a bakterií z povrchů ve skleníku takřka nepostradatelné. Nejsou však příliš účinné. Po opláchnutí mýdla vodou proto můžete pro jistotu ještě použít výše zmíněný octový roztok jako další krok dezinfekce.

Lidové způsoby dezinfekce skleníku iZdroj fotografie: Unsplash

Citronová šťáva také pomůže

Citronová šťáva obsahuje velmi účinně působící kyselinu, která může být při boji proti bakteriím a plísním také velmi prospěšná. Rdoušení smíchejte 1 šálek citronové šťávy s 4 litry vody a použijte směs na omytí všech povrchů ve skleníku. Ještě silnější je pak kyselina citronová – pokud ji chcete použít, bude vám na stejné množství vody stačit jedna lžíce. Vždy však pracujte v rukavicích, abyste si omylem nepoleptali kůži. Mezi další oblíbené dezinfekční prostředky patří i citrusová kůra a tea tree olej.

Jak svůj skleník před sezónou dezinfikujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články