Pelargonie zabrání zradě v rodině a přinese bohatství: Lidové pověry popisují, co dokáže a jaká znamení jsou s ní spojena

Každý živý organismus má svou energii a rostliny rozhodně nejsou výjimkou. V domácnostech se často pěstují například pelargonie.

i Zdroj fotografie: Freepik / Depositphotos
                   

Každá rostlina má podle vyznavačů přírody v energetickém poli Země nějaké své místo. A výjimkou rozhodně nejsou ani oblíbené muškáty alias pelargonie. Pěstovaly je naše babičky jen pro jejich krásu, nebo o nich věděly něco víc? Prozkoumejte tajemství těchto oblíbených květin a nahlédněte tak trochu pod jejich esoterickou pokličku. Určitě nebudete litovat.

Pelargonie a její užitečné vlastnosti

Listy této rostliny jsou velmi aromatické. Tohoto si nelze nepovšimnout – stačí se o ně otřít například při zálivce. Existují samozřejmě i cíleně vyšlechtěné vonné druhy muškátů, které mají ještě silnější vlastnosti. Skvěle odpuzují hmyz a éterické silice dokážou u lidí navodit příjemnou a dobrou náladu. Z tohoto úhlu pohledu patří muškáty do stejné rodiny jako například:

 • Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
 • Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
 • Anýz vonný čili bedrník anýz (Pimpinella anisum)
 • Dobromysl obecná (Origanum vulgare)
 • Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
 • Máta peprná (Mentha × piperita) a další máty
 • Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia)
 • Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
 • Myrta obecná (Myrtus communis)

Tyto rostliny rozhodně nemají v lidových pověstech negativních nádech, a je tedy jasné, že ho nebudou mít ani muškáty. Jakou symboliku však v sobě nesou?

Pelargonie a její užitečné vlastnosti iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Muškát funguje jako talisman

Vyznavači esoteriky často přisuzují muškátu podle tradice funkci jakéhosi talismanu. Pokud ho totiž doma máte, dokážou si k vám pozitivní síly najít cestu. Muškát tak z tohoto úhlu pohledu přitahuje blahobyt a štěstí. Ne nadarmo se květináče s ním objevují tak často na parapetech nejrůznějších hotelů a restaurací (i když svůj podíl na tom určitě má i jeho nenáročnost). Ovšem svou sílu nemá jen jako živá rostlina, ale i jako součást herbáře.

Jinými slovy, pokud budete v peněžence neustále nosit jeden vylisovaný list, bude na peníze působit doslova jako magnet. Štěstí ovšem můžete jít naproti i s pomocí aroma olejů. Ty používejte při úklidu nebo ve chvíli, kdy se snažíte zrelaxovat po náročném dni. Peněz není koneckonců nikdy dost, tak proč si jejich přítomnost tak trochu nepojistit?

Pelargonie a její užitečné vlastnostiv iZdroj fotografie: Depositphotos

Symbolika muškátů podle barvy

Pokud váš muškát kvete, záleží i na tom, jakou má barvu. A není důležité, zda doma máte pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum), nenáročné pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) pěstované v truhlících jako vzpřímené muškáty, pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) čili převislé muškáty, nebo dokonce ty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum). Důležitá je pouze barva květu. A na co se zaměřit?

 • Růžové květy pelargónie podporují lásku, romantické vztahy a samozřejmě také šťastné manželství.
 • Bílé pelargónie mají napomáhat otěhotnění a symbolizují čistotu, nevinnost a mládí.
 • Červené pelargónie se pojí především se šťastnými vztahy, a nemusí jít nutně o manželství.
 • Fialové pelargónie posilují přátelské city a upevňují rodinné vztahy.

Jaké muškáty pěstujete za okny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslava Bednářová

Mám bohatou odbornou praxi, jsem autorkou mnoha článků a zahraničních knih o pěstování rostlin. Mé radosti a nápady oživí vaše zahrady a zvýší vaše zahradnické dovednosti.

Zobrazit další články