Záhony, zahradní cesty a chodníky jako z partesu: Rychlá a účinná metoda za pár korun zničí i ten nejúpornější plevel

Rozlučte se s plevelem jednou provždy – mezi dlaždicemi nebo ve spárách chodníku ho zlikviduje spolehlivá metoda.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Creative Commons
                   

Mnohé druhy plevelů dokážou být tak vytrvalé, že nezbývá, než se s nimi pustit do boje prostřednictvím stálého okopávání. Jde o práci úmornou a neustále se opakující. Pokud jen na chvíli zvolníte, plevel se rozroste znovu a ještě mnohem rychleji. Proto je vhodné vzít si na pomoc šikovného pomocníka.

Ocet a sůl s plevelem zatočí

Nemáme na mysli žádný drahý chemický prostředek z obchodu. Ba právě naopak – s plevelem si poradí dva obyčejní kuchyňští pomocníci. Jde o ocet a sůl. Stačí je jen smíchat v tom správném poměru. A jak na to?

  • Vezměte 100 gramů soli
  • a rozmíchejte ji v jednom litru octa.

Nic víc nebude třeba. Hotový roztok nakonec jen přelijte do rozprašovače a aplikujte všude tam, kde bojujete s úporným plevelem. Aby však byla tato aplikace maximálně účinná, je třeba dodržovat určitá pravidla.

Kdy a jak aplikovat postřik na plevel

Především se ujistěte, že se tohoto úkolu zhostíte v ideálním čase – tedy nejlépe okolo poledne, kdy slunce praží nejvíc (nemělo by tedy být zataženo). Tehdy totiž sluneční paprsky účinky octa a soli silně znásobí. Pokud se přece jenom stane, že vám postřik do 24 hodin oprší nebo ho smyje silná rosa, nebojte se ho zopakovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obvykle však už druhý den budete moci pozorovat, jak plevel chřadne a odumírá. A dejte si také pozor, abyste postřiku aplikovali dost – musíte ho stříkat až do skanutí, tedy do doby, kdy začnou z listů opadávat velké kapky vody. V případě opravdu odolných plevelů s hlubokým kořenem (jako je například pampeliška), navíc budete muset postřik nejspíše zopakovat vícekrát.

Co ještě vědět

Tento postřik se opravdu hodí jen na zahradní cestičky. Neužívejte ho na plevel na záhonech nebo všude tam, kde by se mohl dostat k užitkovým nebo okrasným rostlinám. Zahubil by je totiž stejně spolehlivě jako plevel. A v případě častějšího použití občas chodník propláchněte hadicí, aby nedocházelo ke kumulaci soli na jednom místě.

Vytvořte si z plevele osvědčené hnojivo našich babiček, které se rychle připravuje a přináší zaručené výsledky

Jak bojujete proti nežádoucím plevelům na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články