Jak je to vlastně s lišejníky na stromech: Odstranit se sice dají, mnohdy je to ale zbytečné. Mají totiž vlastnosti, kterými stromu pomáhají

Pokud vás trápí lišejníky na kmenech stromů i to, jak se jich zbavit, inspirujte se návody našich babiček. Poradily si se vším.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lišejníky není třeba v první řadě vnímat jako nepřítele. Jejich výskyt totiž svědčí o vysoké čistotě atmosféry v dané oblasti. Lišejníky navíc obvykle neškodí stromu, na kterém rostou – naopak mu dokonce mnohdy pomáhají. Oním pozitivním bodem působení jsou chemické sloučeniny, které vylučují. Tyto ochranné látky produkované epifytickými lišejníky totiž velmi dobře chrání stromy před houbovými infekcemi.

Lepší práce s okolní vlhkostí

Jako bonus pak také lišejníky regulují vlhkost nejbližší prostředí, v němž strom roste. A to jednoduše tím, že výrazně utvářejí jeho mikroklima a zvyšují vlhkost v okolí díky své schopnosti skvěle absorbovat i minimální množství vody z rosy, mlhy a srážek. Bohužel jsou tyto organismy mnohdy viněny z odumírání kůry stromů, na které rostou. To je ovšem obvykle způsobeno dalšími faktory (choroby kůry, škůdci apod.).

Proto ještě před tím, než proti lišejníkům zakročíte, je vhodné podniknout některé preventivní kroky. Vyplatí se například zkontrolovat obsah živin v půdě a zjistit, zda jsou dřeviny na vaší zahradě dostatečně vyživované. Pokud tomu tak není, můžete jim až do příchodu mrazů poskytnout organické hnojení nebo výživnou směs z obchodu. Dejte pozor také na správnou vlhkost zeminy. Nesmí být především příliš vlhká a kyselá, to většině stromů rozhodně nesvědčí.

Lišejníky na kmenech stromů iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč se lišejníky objevují

Existují však i další faktory, které přispívají k tomu, že se vašim stromům nedaří (a na jejich větvích i kmeni se proto často vyskytují právě lišejníky).

  • Stromy rostou příliš blízko u sebe – v důsledku toho jsou koruny stromů nedostatečné prosvětlené a odvětrávané. Pokud je to i váš případ, musíte odstranit nejslabší exempláře stromů, jinak se lišejníků nezbavíte
  • Vysoká hladina spodní vody – důležitá je především drenáž.
  • Příliš mnoho plevele – tento problém se vyskytuje nejčastěji u mladých stromků. Jakmile plevel odstraníte, problémy se vyřeší, protože mladé rostlinky pro sebe získají více vody a živin.
  • Příliš těžké a jílovité půdy – brání rozvoji kořenů a zpomalují růst stromu.

Osvědčený prostředek na lišejníky

Pokud ovšem nechcete čekat, až se lišejníky z kmenů stromů vytratí přirozenou cestou, můžete tomu trochu pomoci. Stačí použít recept našich předků známý jako „zelený vitriol“. Pro jeho přípravu budete potřebovat:

  • 30 gramů síranu železitého = zelené skalice
  • a 5 litrů vody
Lišejníky na kmenech stromů iZdroj fotografie: Depositphotos

Obojí smíchejte a přelijte do rozprašovače. Napadené větve je následně třeba lehce postříkat – nesmí z nich kapat. Lišejníky odumřou zhruba za dva měsíce, poté je třeba jejich zbytky ze stromu očistit. Nesmíte však při tom poškodit kůru stromů. Pod strom rozložte plachtu, aby co nejméně zbytků ulpělo v zemi. Zbytky lišejníků nakonec spalte.

Proč je třeba provádět ošetření stromů proti mechu a lišejníkům

Jak triky používáte při péči o stromy na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články