Listí na zahradě nevyhazujte, jde o skvělé hnojivo pro pokojovky

Zetlelé listí je šikovným domácím pokladem. Pokud ho použijete správně, dokáže vám pomoci s péčí o pokojové rostliny.

Listí na zahradě nevyhazujte, jde o skvělé hnojivo i Zdroj fotografie: Lystopad / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

V opadaném (a aktuálně už i polozetlelém) listí se skrývá tajemný poklad nejen pro zemi pod ním, ale i pro život v něm. Tyto často přehlížené přírodní dary našich stromových přátel jsou totiž klíčem i k prosperující zahradě v interiéru. Sami jsme jejich použití vyzkoušeli a rozhodně ho velmi rádi doporučíme dále.

Skvělá výživa z obyčejného listí

Vydat se na cestu přeměny spadaného listí na bohaté, výživné médium pro vaše pokojové rostliny se tak trochu podobá alchymii, jak píše web Lidovky. Začíná to pečlivým výběrem zdravého listí bez chorob. Toto listí spolu s posekanou trávou nebo jednoletými plevely zbavenými semen je třeba vložit do velkého pytle, jemně zalít vodou a nechat několik týdnů odpočívat. Získáte tak skvělé hnojivo opravdu pro všechny rostliny – a to i ty v interiéru.

Jak se efektivně zbavit spadaného listí

Hostina pro cibuloviny

Všestrannost listí však rozhodně nekončí péčí o pokojové rostliny. Když se jemně rozdrtí, promění se ve skvostnou hostinu pro cibuloviny a trvalky, které zdobí naše zahrady. Tulipány, narcisy, kosatce a gladioly v něm najdou ochránce před drsným sevřením chladu. Tento listový mulč nejen izoluje půdu a zvyšuje její teplotu, ale také vytváří ochrannou bariéru, která chrání cibuloviny před holomrazy (jež by v tomto období mohly přijít opravdu kdykoli).

Listí používám, když chci zpomalit rašení některých květin – třeba na velkokvěté tulipány je touhle dobou ještě brzo, takže je jednoduše přikryju,“ radí čtenářka Katka N. z Loučně. Více o tomto tématu psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.

Ne vždy je odpad odpadem. Příkladem může být spadané listí – i to napůl zetlelé lze ještě opravdu skvěle využít při péči o rostliny. iZdroj fotografie: Freepik
Ne vždy je odpad odpadem. Příkladem může být spadané listí – i to napůl zetlelé lze ještě opravdu skvěle využít při péči o rostliny

Vezměte si na pomoc šikovné pomocníky

Pro ty, kteří se chtějí vyhnout namáhavému hrabání, a přesto touží po výhodách tohoto biologického odpadu, doporučuje web Dům&Zahrada mulčovací sekačku. Nastavením vysokých nožů a přejezdem přes listí se listí jemně naseká a vrátí se zpět do trávníku, kde se rozloží a uvolní živiny zpět do země (ale můžete ho odtud také sebrat a přihodit na záhony – to je jen a jen na vás).

Rozhodně ho však nepalte. Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti upozorňovali na to, že vás za to může čekat opravdu mastná pokuta.

Jak spadané listí využíváte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články