Aktivní uhlí je pomocník za hubičku. Nastartuje klíčení a ochrání semínka před chorobami

Semínkům můžete cestu k vyklíčení a následnému růstu jednoduše ulehčit. Dopřejte jim před výsevem lázeň v roztoku z aktivního uhlí.

i Zdroj fotografie: ProjectManhattan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Možná se vám někdy stalo, že jste vyseli semínka zeleniny, z nichž jich vyklíčilo velmi málo nebo vyklíčila velice pozdě. Tomu se dá jednoduše předejít, a to namáčením před výsevem. Jakmile semínko pocítí vláhu, je to pro něj signál, že nastaly vhodné podmínky ke klíčení. Nic nezkazíte, pokud ho budete máčet v obyčejné dešťové vodě. Ještě lepší ale bude, když ji trochu vylepšíte. K tomu vám pomůže obsah vaší lékárničky, konkrétně aktivní uhlí.

Aktivní uhlí ochrání semínka před plísněmi

Živočišné uhlí má schopnost vázat na sebe bakterie, toxiny a další látky. Díky těmto vlastnostem je využíváno v medicíně jako prostředek při střevních infekcích a v kosmetickém průmyslu, kde ho najdete například v zubních pastách nebo mýdlech. Všechny tyto jeho vlastnosti můžete využít při pěstování zeleniny. Necháte-li semínka před výsevem máčet v roztoku z aktivního uhlí, ochráníte je tak před potencionálními plísněmi a infekcemi a urychlíte jejich růst. Ocení to především rajčata, papriky a okurky.

Aktivní uhlí stačí rozpustit ve vodě

Příprava roztoku z živočišného uhlí je velice jednoduchá. Tři tabletky uhlí rozdrťte, co nejlépe to půjde. Poté je zalijte sklenkou teplé – nejlépe dešťové – vody. Semínka zabalte do kousku látky nebo gázy a ponořte do uhelného roztoku. Takto zabalená semínka nechte máčet čtyři až šest hodin. Po uplynutí této doby můžete semínka ihned vysévat. Můžete je předtím lehce osušit, aby se s nimi lépe manipulovalo, nikdy je však nenechávejte vyschnout. Aktivní uhlí se postará o rychlejší růst a zařídí, že se sazeničkám budou vyhýbat choroby.

Sazeničky v květináči iZdroj fotografie: Pixabay

Klíčení dokážou usnadnit také bylinky

Aktivní uhlí není jediná možnost, v čem můžete semínka namáčet. Dobrou službu udělají i odvary z nejrůznějších bylinek – především z takových, které prospívají i lidskému zdraví. Tradičním všelékem je heřmánek, ale semínka posílí i kopřiva, přeslička nebo pampeliška. Připravte si z nich odvar – tři lžíce bylinky zalejte šálkem vroucí vody, nechte osm hodin louhovat a poté sceďte. Bylinky spolu můžete míchat. Semínka nechte v roztoku namočená několik hodin a poté se směle vrhněte na vysévání.

Jak se připravit na jarní výsev?

Jak připravujete semínka před výsevem vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články