Malinám se bude dařit i přes zimu, pomůže prořezávání i hnojiva s draslíkem

I když maliny odplodí, neznamená to, že už nepotřebují správnou péči – naopak před zimou je opravdu velmi důležitá.

Nezbytná péče o maliny v srpnu: vsadit musíte především na vhodný řez i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Maliny jsou při správné péči pro zahradníky potěšením a nabízejí chutné plody po celé měsíce. Pro zajištění jejich vitality v drsném zimním období je však třeba je na podzim pečlivě připravit a udržovat, jak informuje web NašeZahrada. Správná péče je nezbytná pro jejich přežití a bohatou úrodu v následující sezóně.

Klíčový krok: stříhání

Prvním krokem při podzimní péči o malinové keře je podle webu PoradBook prořezávání. Tento proces zahrnuje odstranění starých a nemocných větví, které by mohly být potenciálním nositelem chorob a přitahovat škůdce. Prořezávání také podporuje růst nových větviček a pupenů. Mělo by se provádět když začnou listy žloutnout a opadávat. Odstraňte všechny větve, které v aktuální sezóně plodily, a seřízněte je na výšku 5 až 10 cm od země. Na každém keři ponechte asi 5 až 7 mladých zdravých trsů a zastřihněte je na délku 1 až 1,5 metru.

Druhým krokem je výživa keřů hnojivy, která je připraví na zimu. Hnojení po prořezání je zásadní. „Hnojiva aplikujte v době, kdy půda ještě není zmrzlá. Je vhodnější používat organická nebo minerální hnojiva bohatá na fosfor a draslík, ale bez dusíku, protože dusík stimuluje růst zeleně. Hnojiva rozdělte po obvodu keřů a lehce nakypřete půdu,“ poradil nám čtenář Michal K. z Žamberka, který má na záhadě prý doslova malinové lány.

Chcete-li zdvojnásobit úrodu rybízu a malin v následující sezóně, dodržte všechna pravidla podzimní výsadby

Ochrana před zimními vlivy

Třetím a posledním krokem je zajištění ochranného krytí. Ten chrání maliník před mrazem, sněhem a hlodavci. Zakrytí by mělo být provedeno před začátkem trvalých mrazů, obvykle když teplota klesne pod 5 stupňů Celsia. Já k zakrytí malin používám slámu, dřevěné hobliny nebo netkanou textilii. Jak na to? Kolem základny keřů položte vrstvu slámy nebo dřevěných hoblin vysokou asi 10 až 15 cm. Trsy uspořádejte do řad a zajistěte je sponami nebo drátem. Přikryjte je netkanou textilií nebo jiným ochranným materiálem a pevně je upevněte.

Nezbytná péče o maliny v srpnu: vsadit musíte především na vhodný řez iZdroj fotografie: Freepik
Podzimní řez maliníku – provádět ho u odplozených výhonů již průběžně na podzim

Další tipy pro péči o maliny v zimě

Před příchodem zimy zajistěte rostlinám dostatečnou hydrataci. Zalévejte je hloubkově, zejména pokud před chladným obdobím nastane období sucha. A během zimy také pravidelně kontrolujte kryty, abyste se ujistili, že zůstávají neporušené a poskytují vašim ovocným keříkům dostatečnou ochranu. Na jaře pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují osvědčené hnojení dusičnanem amonným a pro opravdu maximální velikost plodů také bór.

Podzimní řez maliníku – provádět ho u odplozených výhonů již průběžně na podzim

Jak se o své maliníky na podzim staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články