Maliník se bude pod tíhou plodů ohýbat, pod keř stačí naházet banánové slupky

Pokud toužíte po opravdu obří úrodě těchto sladkých a lahodných plodů, dopřejte svým maliníkům slupky z banánu. Vyživí je.

Nezbytná péče o maliny v srpnu: vsadit musíte především na vhodný řez i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud máte to štěstí, že vám rostou na zahradě keře maliníku, pak jistě víte, kolik toho ke své spokojenosti potřebují. Důležitá není jen zálivka, ale i správné mulčování a hnojení. A právě s tím posledním vám může pomoci docela obyčejný kuchyňský odpad – banánové slupky.

Banánové slupky pro maliny

Banánové slupky se často bez přemýšlení vyhazují, ale ve skutečnosti jsou bohaté na živiny, které mohou rostlinám prospět různými způsoby. Pokud jde o maliny, prospěšný je zejména jejich vysoký obsah draslíku. Draslík je základní živinou pro růst rostlin a vývoj plodů a hraje klíčovou roli při posilování struktury stonků. Poskytnutím dodatečného zdroje draslíku malinovým keřům můžete pomoci posílit větve a zintenzivnit jejich kvetení.

Banánové slupky obsahují kromě obsahu draslíku také malé množství fosforu a vápníku, které dále přispívají ke zdraví rostlin. Tyto živiny pomáhají při vývoji kořenů, celkovém růstu a odolnosti vůči chorobám. Myslete na to, až je zase příště budete chtít vyhodit do koše.

Maliník zaplodí jako nikdy, pod keř stačí naházet banánové slupky iZdroj fotografie: Freepik

Jaké slupky vybírat

Chcete-li využít banánové slupky jako hnojivo pro své maliny, začněte sběrem těch ze zralých banánů. Je důležité používat organické banány, abyste se vyhnuli zanesení jakýchkoli nežádoucích chemikálií nebo pesticidů do vaší zahrady. Jakmile budete mít banánových slupek dostatek (můžete je klidně i zamrazit, než je použijete), máte pro jejich aplikaci několik možností.

Zahrabte slupky pod maliníky

Pokud nemáte příliš času nazbyt, pak byste měli vědět, že jednoduše stačí zakopat slupky banánů přímo do půdy kolem malinových keřů. Začněte nakrájením slupky na malé kousky, abyste usnadnili její rozklad. Poté vykopejte malé otvory v blízkosti kořenů rostli na vložte do nich kousky banánové slupky. Postupem času se slupky rozpadnou a do půdy se uvolní draslík a další živiny.

Kolosální úrodu malin zařídí iZdroj fotografie: Freepik

Uvařte čaj z banánových slupek

Maliníky však milují i tekuté hnojivo. Které získáte namáčením banánových slupek ve vodě. Chcete-li to provést, pak vložte hrst banánových slupek do kbelíku naplněného vodou a nechte několik dní odležet. Směs občas promíchejte, abyste podpořili uvolňování živin. Jakmile voda získá nahnědlý odstín a jemnou banánovou vůni, je připravena k použití. Nalijte čaj z banánových slupek ke svým maliníkům a jako bonus je důkladně zalijte, aby rostliny mohly absorbovat prospěšné živiny.

Na co si dát pozor

I když banánové slupky poskytují vašim malinám cenné živiny, měly by být vždy používány s mírou. Příliš mnoho draslíku totiž může mít nepříznivé účinky na rostliny a narušuje také rovnováhu ostatních základních živin. Proto se doporučuje používat banánové slupky spíše jako doplněk než jako jediný zdroj hnojiva pro vaše maliny. Je proto dobré vsadit i na další organická hnojiva, jako je kompost nebo dobře uleželý hnůj, abyste svým rostlinám poskytli vše, co potřebují. A vyzkoušet můžete i zálivku z hrachové vody.

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při péči o maliníky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články