Maliník letos odevzdá horu malin, chce to jen zálivku z droždí

Droždí je cennou pokladnicí mnoha živin, které rostliny právě teď nejvíce ocení. A výjimkou nejsou ani maliníkové keře.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Maliny s jemnou strukturou a lahodnou chutí jsou oblíbené mezi milovníky bobulovin i zahrádkáři. Aby však plodily opravdu maximálně (a jejich plody byly opravdu velké a chutné), je třeba sáhnout po šikovném hnojivu, jak doporučuje web Skrblík.

Kvasnice jako výživný prostředek pro rostliny

Kvasnice jsou bohatým zdrojem vitaminů, minerálních látek a růstových hormonů, jež jsou pro vývoj rostlin nezbytné. Obsahují vitaminy B-komplexu, které mohou zvýšit vitalitu rostlin a jejich odolnost vůči stresu, a také mikroživiny, jako je draslík, fosfor a dusík, které jsou nezbytné pro zdravý růst. Mají však i další výhody.

  • Kvasinky mohou zlepšit dostupnost živin v půdě, což rostlinám usnadňuje vstřebávání základních minerálních látek.
  • Aplikace kvasinek pomáhá posilovat přirozenou obranyschopnost rostlin proti houbovým a bakteriálním patogenům, jak radí web WikiHow.
Červnový booster pro rajčata

Červencový booster pro rajčata: Velkou úrodu zařídí kombinace popela a droždí

Jak aplikovat droždí na maliny

Smíchejte čerstvé nebo sušené droždí v teplé vodě spolu se zdrojem cukru (to může být cokoli – od medu až po melasu, a samozřejmě i samotný cukr), aby se droždí aktivovalo. Na litr vody postačí přibližně jedna polévková lžíce droždí a malé množství cukru. Směs nechte několik hodin odstát a před použitím ji zřeďte vodou v poměru 1:10, abyste zabránili vzniku nadměrné koncentrace živin, která by mohla poškodit kořeny rostlin.

Abyste si letos mohli pochutnat na opravdu obří úrodě malin, musíte své maliníky správně pohnojit. Skvěle vám může pomoci droždí. iZdroj fotografie: Freepik
Abyste si letos mohli pochutnat na opravdu obří úrodě malin, musíte své maliníky správně pohnojit. Skvěle vám může pomoci droždí

Zředěný roztok kvasnic nalijte kolem základny maliníku a zajistěte, aby se dobře vsákl do půdy. Kvasnice je ovšem možné také aplikovat jako listový postřik brzy ráno nebo večer. Tato metoda může pomoci rychle odstranit nedostatek živin a zlepšit stav listů – já ji proto doporučuji vždy, když se vám na malinách „něco nezdá“ (nebo jako vzpruhu po nechtěném přesušení). A pokud chcete něco jednoduššího, pak vyzkoušejte třeba banánové slupky, které se redakci Chalupáři-Zahrádkáři také velmi osvědčily.

Jak se osvědčilo hnojit maliníky vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články