Mastný filtr z digestoře bude opět zářit novotou, pomůže k tomu obyčejná soda

Soda bikarbona pomáhá rozpouštět tuk a odstraňovat mastnotu z filtru, takže bude vypadat zase jako nový. Je však důležité provádět toto čištění pravidelně.

Mastný filtr z digestoře bude opět zářit novotou, pomůže vám jedlá soda i Zdroj fotografie: Steven Pavlov / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

V oblasti údržby kuchyně je jednou z nejvíce opomíjených, ale přesto klíčových součástí filtr odsavače par. Je to tichý hrdina, který neúnavně bojuje proti hromadění mastnoty a zápachu a chrání tak prostředí vaší kuchyně.

Běžné čištění filtrů odsavače par

Pro běžnou údržbu postačí vyjmutí a umytí kovových filtrů v teplé vodě s přípravkem na mytí nádobí. Po umytí filtry opláchněte a důkladně osušte. „Je důležité, abyste při tomto procesu nepoužívali abrazivní prostředky nebo příliš horkou vodu. Další schůdnou možností je vložení filtrů do myčky nádobí, přičemž pro účinné čištění zvolte program s nižší teplotou,“ radí čtenářka Milan T. Z Pece pod Sněžkou, který se prodejem kuchyní a jejich vybavení zabývá už řadu let, takže ty nejlepší informace má rozhodně z první ruky. U značně znečištěných filtrů, které byly delší dobu zanedbávány, je však nutný radikálnější přístup.

Vyčištění filtru digestoře na pánvi

Netradiční, ale velmi účinná metoda obnovy filtrů odsavače par zahrnuje jedno kuchyňské náčiní: pánev. Může to znít zvláštně, ale použití této techniky skutečně dokáže zázraky. Začněte tím, že filtr vložíte do pánve vhodné velikosti (možné je také použít pekáč, musí však jít zahřát nad plamenem). Poté do této čisticí lázně přidejte mycí prostředek určený pro myčky nádobí (přibližně 2 polévkové lžíce) a čtyři lžíce jedlé sody, a následně nalijte do pánve několik šálků horké vody (filtr musí být co nejvíce ponořený), jinak to nebude fungovat).

Pánev zahřívejte na mírném plameni po dobu 20 až 25 minut, přičemž filtr opakovaně obracejte pomocí kuchyňských kleští. Po uplynutí určené doby ho opatrně vyjměte z vody pomocí kleští, opláchněte jej pod čistou vodou, důkladně osušte a máte hotovo. Uvidíte, že bude zase vypadat jako nový. A to bez drahé chemie.

Absolutní likvidátor nečistot a mastnoty z digestoře. Roky stará mřížka bude opět zářit novotou

Zkuste to jen s jedlou sodou

Připadá vám tento postup příliš složitý? Pak pro začátek vyzkoušejte jen jedlou sodu, jak radí web PomůžuAnežce. Zvládne to každý.

  • Odstraňte filtr z digestoře.
  • Naplňte vhodnou nádobu nebo dřez horkou vodou.
  • Přidejte do vody několik lžic sody bikarbony.
  • Vložte mastný filtr do tohoto roztoku a nechte ho namočený alespoň 15 až 30 minut (nebo déle, pokud je filtr silně znečištěný).
  • Poté filtr důkladně opláchněte teplou vodou a nechte ho dobře usušit nebo ho otřete ručníkem.
Docela obyčejná soda může být účinným prostředkem k čištění mastného filtru z digestoře – a navíc za ni nezaplatíte skoro nic. iZdroj fotografie: Freepik
Docela obyčejná soda může být účinným prostředkem k čištění mastného filtru z digestoře – a navíc za ni nezaplatíte skoro nic

Frekvence údržby digestoře

Pravidelnost je klíčem k zajištění efektivního fungování odsavače par a zachování jeho vzhledu po co nejdelší dobu, jak informuje web Dům&Zahrada. Proto se ho snažte čistit alespoň jednou za dva týdny. Otřete jeho kryt, tlačítka a filtr hadříkem navlhčeným vodou s trochou prostředku na mytí nádobí. Pravidelná údržba zabraňuje hromadění zbytků, čímž odpadá potřeba složitých metod čištění. Však uvidíte sami. Redaktorka Chalupářů-Zahrádkářů Věra Myslíková nedá dopustit na docela obyčejnou jedlou sodu a kolegyně Kateřina Dlubalová si zase bere louh.

Jak často a čím čistíte digestoř vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články