Množení rostlin dotažené k dokonalosti: Téměř 100% úspěšnost zaručí obyčejný banán

Množení rostlin řízkováním nemusí být žádná věda. Vývoj kořenů podpoříte s pomocí obyčejného banánu. Porostou jako splašené.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Roy Zuo / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Řízkování může být skvělý způsob, jak rozšířit svou zahradu nebo sbírku domácí rostlin, aniž byste museli kupovat nové a drahé sazenice. Existuje mnoho způsobů, jak rozmnožit rostliny, ale mnoho z nich vyžaduje speciální nástroje nebo chemikálie. Pokud však vsadíte na přírodní vychytávky, mezi které patří i použití banánu, zvýšíte si úspěšnost prakticky zadarmo a bez škodlivého vlivu na přírodní prostředí.

Jak množit rostliny díky banánu

Sázení rostlin do kousku banánu je jedním z nejpopulárnějších způsobů množení rostlin v domácích podmínkách. Tento postup totiž může být úspěšný i u druhů rostlin, které se řízkováním množí spíše obtížně – například některé sukulenty. Postup je velmi jednoduchý. Nejprve si vyberte zralý banán, vyřízněte do něj dírku a do té vložte řízek, který chcete rozmnožit. Banán zasaďte do květináče a zakryjte plastovým obalem nebo skleněnou nádobou, abyste vytvořili rostlinám žádoucí vlhké a teplé prostředí. Kořeny se objeví opravdu rychle.

Banánové hnojivo pro tvorbu kořenů

Banány jsou skvělým zdrojem živin pro rostliny a mohou jim také pomoci rychleji vytvářet kořeny. Jak na to? Jednoduše oloupejte banán a vložte ho do mixéru nebo rozmačkejte vidličkou. Smíchejte vše s vodou, dokud nevznikne pasta. Poté odřízněte výhonky z mateřské rostliny a namočte je do ní. Poté je můžete zasadit do zeminy a pečovat o ně jako obvykle. Banánová pasta pomůže podpořit růst kořenů a umožní rychlejší zakořenění nové rostliny.

Jaké živiny obsahuje banán

A proč je množení s pomocí banánu tak úspěšné? Mohou za to živiny, které obsahuje. Jde především o sacharidy, zvláště glukózu, fruktózu a sacharózu. Lze v nich najít také rozpustnou vlákninu, která pomáhá vyživovat rostliny a vitamín C, který podporuje imunitní systém rostlin, pomáhá jim v boji proti infekcím a je důležitým stimulátorem růstu kořenů. Banány jsou také zdrojem vitamínu B6, který podporuje celkové zdraví pletiv. Tutéž funkci má i draslík a hořčík.

Množení rostlin může zefektivnit použití obyčejného banánu iZdroj fotografie: Depositphotos

Banány jsou také zdrojem vitamínu B9, známého také jako kyselina listová, která podporuje zdraví rostlinných pletiv a pomáhá při tvorbě nových buněk. Mangan a vitamín B2 podporují v rostlinách žádoucí metabolické procesy. To vše přispívá k opravdu vysoké pravděpodobnosti zakořenění řízků při použití „banánové metody množení.“

Použití vodního skla pro zakořenění

Použít však můžete i vodní sklo. Jde o alkalický roztok, který se používá jako konzervant. Je ovšem také účinným prostředkem pro rozmnožování rostlin. Začněte tím, že smícháte jeden díl vodního skla s devíti díly vody. Poté si připravte výhonky nebo řízky rostlin, které chcete rozmnožovat. Namočte spodní části stonků do roztoku vodního skla a vody a nechte je uschnout. Poté můžete rostliny zasadit do země a pečovat o ně jako obvykle. Vodní sklo pomáhá kořenům růst a chrání je před hnilobou.

Jaká je vaše oblíbená metoda množení rostlin?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články