Množení růží pomocí řízků: Z jedné růže uděláte klidně dalších 5 kusů

Vaši oblíbenou růži můžete snadno namnožit – metoda řízkování platí na všechny druhy a zvládne ji opravdu úplně každý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Růže je považována za nejpůvabnější květinu v zahradě. Existuje mnoho různých odrůd této rostliny a zahradníci ji doma úspěšně množí různými způsoby. Jedním z nich je podle webu ČeskéStavby i množení růží řízky. A ani k němu nepotřebujete růžové keře, web Růže říká, že stačí i kytice čerstvých květů požadované odrůdy.

Období, kdy lze řízky zakládat

Začátek května je velmi vhodným obdobím pro množení růží, mladé rostliny totiž stihnou před zimou zakořenit a dobře zesílit. Také můžete odebírat řízky po podzimním řezu keře, ten zanechává mnoho vyzrálých větví, které jsou pro množení vhodné. Růže lze na podzim množit velmi snadno. Za tímto účelem odřízněte dobře vyvinuté větve z dospělého keře a zakopejte je do země. A na jaře je zasaďte do skleníku k zakořenění.

Množení růží z kytice

Když dostanete kytici jako dárek, chcete mít na zahradě určitě takové krásné květiny s neuvěřitelnou vůní,“ napsala nám do redakce čtenářka Ilona U. z Libišan. „Naštěstí to není vůbec složité. Jednoduše odřízněte ostrým nožem větvičku růže zespodu a shora, odstraňte na ní trny a ponechte na řezu asi 2 až 3 pupeny. Spodní řez proveďte pod úhlem 45 stupňů. Povrch ošetřete brilantní zelení nebo roztokem manganistanu draselného. Poté zespodu ponořte řízky do speciálního stimulačního roztoku pro rychlou tvorbu kořenů.

Abyste si krásu svých šlechtěných růží mohli užívat i příští rok, musíte se o ně během podzimu opravdu správně postarat iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete mít zahradu doslova zaplavenou růžemi, nemusíte do obchodu pro drahé sazenice – vsaďte na metodu řízkování

Čím zakrýt růže na zimu: Utrácet za krycí plachty není potřeba, perfektně poslouží odpad ze zahrady

Rostliny zasaďte do hloubky maximálně 2 cm a po zasazení je přikryjte plastovou lahví,“ dodává. A já tento postup určitě schvaluji – takhle totiž množila růže i moje babička. A mnohdy i bez stimulačního roztoku. Chcete si výsledek přece jenom pojistit? Pak byste měli vědět, že z přírodních prostředků je pro tento proces dobrým stimulátorem medová voda, ve které je možné uchovávat řízky po dobu 2 týdnů. A co výživa? V redakci Chalupáři-Zahrádkáři se nám osvědčilo hnojení růží dřevěným popelem. A s lepší odolností vůči mrazům jim pomůže manganistan.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při množení růží?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články