Potravinoví moli ho nesnáší: Stačí namíchat jednoduchý roztok a budou se pakovat rychlostí blesku

Potravinové moly může být obtížné vymýtit, zvláště pokud již prošli celým životním cyklem a rozšířili se po celé vaší spíži. Tento recept to zvládne.

i Zdroj fotografie: iStock / JFVelasquez / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Potravinový mol si ve vaší spíži nevybírá. Může napadnout nejenom sáčky s moukou a obilím, ale i krabice s fazolemi, semeny, ořechy, cereáliemi, čokoládou na pečení, nejrůznějšími směsmi na koláče, rýží, sušeným ovocem, krmivem pro ptáky, čaji či s nejrůznějšími bylinkami nebo kořením. Chutnají jim leckdy dokonce i ozdobné věnce a jiné sušené dekorace, které obsahují ořechy, ovoce nebo semínka. A jak je odtud vypudit?

Jak vyrobit past na moly

Pokud se potřebujete rychle zbavit poletujících jedinců, kteří by mohli svá vajíčka klást do ještě nezasažených potravin, připravte jim past, které zaručeně neodolají. Jednoduše smíchejte vinný ocet s trochou kyselého vína a vše nalijte do mělké misky. Moly přitáhne lákavá vůně této tekutiny, ovšem velmi rychle se v ní utopí.

Jak se zbavit molů

Existují dva druhy molů, se kterým se můžete utkat: potravinoví moli neboli zavíječi mouční (Ephestia kuehniella) a mol šatní (Tineola bisselliella). Pasti sice vychytají dospělé jedince, ovšem je třeba zasáhnout i ve spíži či v samotné šatní skříni. A jak na to? Stačí si vzít k ruce osvědčené babské rady a budete mít ihned vyhráno.

Proč dávat bobkový list do mouky iZdroj fotografie: Depositphotos

Čím se živí mol šatní

Mol šatní se živí keratinem, který obsahují přírodní vlákna, hlavně vlna a také bavlna. Larvy vykoušou do látky nepěkné dírky.

Mol šatní a jak ho vyhnat

Moli mají rádi klid, teplo a tmu. Zabydlí se proto ve skříni, do které často nechodíte a v oblečení, jež příliš nenosíte. Pokud už se u vás vyskytli, je třeba vše ze skříně vyndat, vysát a vytřít všechny skuliny. Oblečení přebrat, případné znehodnocené vyhodit a ostatní vyprat. Igelitové obaly nepomohou, moli je prokoušou.

Čím se živí zavíječ moučný

Zavíječe najdete nejčastěji v mouce, luštěninách a jiných sypkých potravinách, nepohrdne ale ani čokoládou, ořechy, mákem, bylinkami nebo čajem.

Jak vyrobit past na moly iZdroj fotografie: Pixabay

Zavíječ moučný a jak ho vyhnat

Především prohlédněte všechny potraviny. Napadené hned vyhoďte, ty zdánlivě čisté vložte do pevně uzavřených krabic. Pokud by v nich byla vajíčka, vylíhlí moli by nemohli ven. Místa uložení potravin vymyjte a vytřete octem, ty méně přístupné vysajte. Sáček z vysavače ihned vyhoďte a rovněž vysypejte koš a také ho vymyjte.

Prevence proti molům

Udržujte čistotu. Při nákupu nových potravin je prohlédněte a pokud možno dávejte do uzavřených krabic. Moli mohou ale také přiletět oknem nebo od sousedů. Proto použijte odpuzovače. Mezi potraviny dejte bobkový list nebo jiné voňavé koření, ovšem prodávají se i průmyslové odpuzovače. Abyste na moly hned přišli, zavěste feromonové lapače, na které se přilepí samečci. Všechny odpuzovače je třeba měnit hned, jakmile už nevoní.

Jak proti molům ve své domácnosti bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články