Molice se na zahradě už neukáží, zničí je směs popela a amoniaku

Zbavit se molic není tak obtížné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pokud sáhnete do spíže pro ty správné ingredience, bude to snadné.

Molice se na zahradě už neukáží, zničí je směs popela a čpavku i Zdroj fotografie: Deposiphotos
                   

Molice jsou na zahradách po celém světě velmi rozšířenou hrozbou,. Nejraději napadají okurky, rajčata, zelí, a dokonce i okrasné rostliny, jak píše web GrowMarket. Zasáhnout proti ni tedy musíte včas – nejlépe už v chvíli, kdy objevíte prvního bílého motýlka.

Jak poznat napadení molicemi

Molice, ačkoli jsou opravdu malé, mohou způsobit značné škody na rostlinách tím, že sají jejich šťávu a značně snižují jejich celkovou vitalitu. Mezi první příznaky napadení patří nápadná ztráta barvy listů, jejich řídnutí a křehká struktura. Na spodní straně listů se mohou objevit drobná vajíčka molic – poznáte je podle toho, že lepí. Když se totiž molice krmí, vylučují přitom lepkavou látku zvanou medovice. Ta navíc může na listech či stoncích podle webu RadyNaVšechno vést k růstu nebezpečné plísně.

Roztok popela a čpavku pomůže

Molic se naštěstí můžete zbavit opravdu snadno – stačí jen vsadit na osvědčené přírodní prostředky, které najdete doma. Jednoduše smíchejte jeden šálek popela se třemi litry vroucí vody a tuto směs nechte tři dny louhovat. Roztok přeceďte a pomocí rozprašovače jej každých deset dní aplikujte na postižené rostliny.

Poté rozmíchejte jednu polévkovou lžíci čpavku s deseti litry vody a použijte ho dva dny po popelovém postřiku. Pokud budete tuto kůru opakovat pravidelně, pak se vám škůdci dozajista vyhnou. Jak to vlastně funguje?

Podomácku smíchaný česnekový extrakt jako zahradní postřik: Ochrání proti mšicím, molicím a plísním – 100% bez chemie za pár grošů

Proč popel a amoniak

Popel má zásaditý charakter, což se molicím nelíbí. Listy ošetřených rostlin tak pro ně bývají mnohem méně atraktivní (a drobné částečky jim jako bonus také stěžují usazování). Čpavek pak působí díky svému zápachu jako silný odpuzovač a může rovněž měnit pH povrchu rostlin – společně s popelem tak proti molicím působí přímo skvěle.

Molice nepatří na zahradě právě mezi vítané hosty. Ovšem můžete s nimi zatočit snadno za pomoci obyčejných domácích surovin. iZdroj fotografie: Deposiphotos
Molice nepatří na zahradě právě mezi vítané hosty. Ovšem můžete s nimi zatočit snadno za pomoci obyčejných domácích surovin.

Další účinnou strategií v boji proti blanokřídlým je podpora přítomnosti přirozených predátorů, kterých by mělo být na zahradě vždy co nejvíce. Mezi jejich přirozené nepřátele patří především slunéčka, zlatoočky a škvoři. Další osvědčenou metodou, na kterou nedají Chalupáři-Zahrádkáři dopustit, je také postřik z pampelišek.

Jak vyrobit postřik proti molicím z česneku

Jak bojujete s molicemi v záhonech vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články