Mravenci se zahradě vyhnou obloukem, vyžene je kukuřičná mouka

Ne vždy je nutné mravence hubit pesticidy. Pokud víte, jak na to, vystačíte si i se surovinami z domácnosti. Odejdou sami.

Roztok proti mravencům na zahradě: Peroxid vodíku je odežene i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mravenci do zahradního ekosystému nepochybně patří – bez nich by celá řada procesů jednoduše nefungovala. Každý z nás však má na zahradě místa, kde je jednoduše nechce. A právě odtud je můžete vypudit za pomoci kukuřičné mouky.

Fascinující svět mravenců

Mravenci mají tvrdý exoskelet z chitinu, který jim poskytuje fyzickou ochranu a oporu. Jejich tělo je rozděleno na tři části: hlavu, hrudník a břicho, z nichž každá plní odlišné funkce důležité pro přežití mravenců. Například jejich silné čelisti slouží nejen k nošení předmětů, ale také k řezání a obraně. Patří k nejúspěšnějšímu hmyzu na Zemi – více než 12 000 druhů prosperuje téměř na všech pevninách kromě Antarktidy, jak píše web Terminix.

Jejich úspěch je do značné míry dán jejich sociální organizací, dělbou práce a schopností přizpůsobit se různým prostředím – od deštných pralesů po města. Tito fascinující tvorové se totiž dorozumívají a koordinují svou činnost pomocí feromonů, což jsou chemické signály, které ovlivňují chování a sociální interakce. Díky tomu jsou vysoce efektivní jak při hledání potravy, tak i při obraně svých kolonií. A právě tuto vlastnost můžete podle webu RadyNaVšechno velmi snadno využít v boji proti nim.

Použití docela obyčejného kukuřičného škrobu může být skvělým způsobem, jak odstranit mastné skvrny z oblečení.

Jak na oslabené pokojovky: K životu je nakopne lžíce bramborového škrobu

Jak kukuřičná moučka působí na mravence

Kukuřičná mouka je označována za účinný ekologický prostředek proti mravencům, ale není to proto, že by ji mravenci nedokázali strávit, jak se obecně předpokládá. Mravence přitahuje svou zrnitou strukturou a mohou si ji odnést do hnízda. Tady je nezabíjí, ale kvůli nízkému obsahu živin způsobuje, že hladovějí, což po čase vede k vyhynutí části populace a odstěhování celé kolonie jinam (ze sebezáchovných důvodů).

Pokud chcete regulovat výskyt mravenců na své zahradě, nemusíte se uchylovat k pesticidům. Pomohou vám věci z domácnosti. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete regulovat výskyt mravenců na své zahradě, nemusíte se uchylovat k pesticidům. Pomohou vám věci z domácnosti.

Navíc však silná vrstva této pomocnice účinně blokuje mravenčí feromony, pokud ji tedy rozsypete na místech, kde tento hmyz nechcete, dostatečně hustě (a po každém dešti nebo rose vrstvu obnovíte), začnou se těmto oblastem mravenčí průzkumníci vyhýbat. A podobně působí i jedlá soda, kterou můžete využít i jinde na zahradě, jak už Chalupáři-Zahrádkáři podrobně radili dříve.

Jak na mravence ve skleníku? Tipy, co opravdu fungují

Jak proti mravencům bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články