Jak na oslabené pokojovky: K životu je nakopne lžíce bramborového škrobu

Pokud se vám vaše pokojové rostliny zdají být po zimě slabé, oživte je touto speciální směsí. Využijte přírodní alternativu k umělým hnojivům a nasypte do květináče škrob.

Použití docela obyčejného kukuřičného škrobu může být skvělým způsobem, jak odstranit mastné skvrny z oblečení. i Zdroj fotografie: Onlymyself65536 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokojové rostliny mají kromě estetického charakteru spoustu pozitivních vlastností, kterými přispívají vám i celé vaší domácnosti. Některé druhy dokážou ze vzduchu pohltit přebytečnou vlhkost nebo příliš suchý vzduch naopak trochu zvlhčit. Jiné zase absorbují ze vzduchu škodlivé toxiny. Dopřejte svým rostlinám tu nejlepší péči a vyživte je touto škrobovou směsí.

Jak pečovat o pokojovky

Kvůli velikosti květináče mají pokojové rostliny jen omezený přístup k živinám potřebným pro jejich růst. Venku se o obnovu některých zásob dokáže postarat sama příroda, ve vaší domácnosti je však tato práce na vás. Vhodnými hnojivy můžete podpořit celkové zdraví a imunitu pokojovek a podpořit jejich růst.

Hnojivo ze škrobu

Pokojovky potřebují ke svému růstu především dusík, draslík, fosfor, železo a zinek. Nemusíte však kupovat drahé speciální směsi plné nebezpečné chemie, abyste zásoby těchto živin v půdě květináče obnovili. Nahraďte umělá hnojiva přírodním produktem ze své kuchyně a probuďte své rostliny opět k životu. Výsledek vás velmi příjemně překvapí.

Houbička na dně květináče iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak hnojit škrobem

Pokud chcete tento prostředek k hnojení pokojovek použít, nejprve si připravte zeminu v květináči. Tu vhodnými nástroji uvolněte a trochu provzdušněte. Následně odeberte horní vrstvu silnou přibližně 1,5 cm. Nasypte do květináče jednu polévkovou lžíci bramborového škrobu a promíchejte s hlínou. Odebranou vrstvu nahraďte čerstvým substrátem, abyste zabránili vzniku plísně. Takto po zimě nakopnete rostliny k životu.

Další způsoby hnojení pokojovek

Skvělými přírodními alternativami mohou být také zbytky z vaší kuchyně. Do květináče můžete zahrabat nadrcené vaječné skořápky a dodat tak do půdy vápník. Banánové slupky zase pokojovkám dodávají fosfor, síru, draslík a hořčík, které jsou nezbytné pro jejich správný vývoj. Kávovou sedlinu zase smíchejte s vodou a zalévejte s ní zeleň v květináčích. Tuto zálivku ocení především rostliny, které mají rády kyselé prostředí.

Vychytávky v péči o pokojové rostliny

Čím hnojíte pokojové rostliny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články